Zvrat v kauze Kuciak: Soud rozdělil proces s obžalovanými z vraždy novináře

Stávající proces v případu předloňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky bude pokračovat jen se třemi obžalovanými. O trestu pro čtvrtého obžalovaného Miroslava Marčeka, jenž se v lednu u soudu přiznal, že zmíněnou dvojici zastřelil, bude rozhodnuto v samostatném řízení. Oznámila to dnes předsedkyně senátu Specializovaného trestního soudu Ružena Sabová během líčení, na které soud jako svědky předvolal znalce.

Ján Kuciak s přítelkyní Martinou Kušnírovou
doporučujeme

Samostatné líčení s Marčekem soudkyně zdůvodnila snahou zrychlit rozhodování soudu. "Soud dospěl k závěru, že ve věci obžalovaného Marčeka je pouze potřeba provést důkazy související s výrokem o trestu a o ochranném opatření," řekla Sabová. Dodala, že zatímco dokazování v případu Marčeka potrvá nejdéle dva dny, proces se zbylými třemi obžalovanými, kteří vinu nepřiznali, bude trvat mnohem déle. Možnost rozdělení procesu s obžalovanými soudkyně ohlásila již dříve.

Miroslav Marček přiznal vinu ve všech bodech obžaloby na líčení 13. ledna. Řekl, že kromě vraždy Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové v roce 2016 při loupeži zastřelil podnikatele Petera Molnára. Tato vražda je součástí obžaloby v Kuciakova případu. Marček byl obžalován nejen z vražd, ale také z dalších deliktů včetně nedovoleného ozbrojování.

Bývalý voják Marček je druhým z původně pěti obviněných v případu Kuciakovy vraždy, který přiznal vinu. Ještě loni uzavřel s prokurátorem dohodu o vině a trestu zprostředkovatel vraždy Zoltán Andruskó, který přistoupil na trest vězení 15 let.

U soudu dnes prokurátor četl znalecké posudky například ohledně záznamů z kamer v obci Veľká Mača, kde byli Kuciak a Kušnírová ve svém domě zastřeleni. Vyplynulo z nich, že pachatele nebylo možné jednoznačně identifikovat. Znalkyně pak při své výpovědi uvedla, že na posuzovaných záznamech z období před vraždou a v den vraždy je zobrazena pravděpodobně stejná osoba. Policie před doznáním Marčeka označovala vrahem jeho bratrance Tomáše Szabóa, který je v případu jedním z obžalovaných.

Odpoledne soud vyslýchal i znalce z odboru balistiky. Obhajoba naznačovala, že vražda Kuciaka a Kušnírové mohla být spáchána dvěma zbraněmi, což by zpochybňovalo výpověď Marčeka. Znalec tuto variantu nepotvrdil. Uvedl ale, že na místě činu byly nalezeny upravené náboje s menším než obvyklým množstvím střelného prachu. Marček dříve tvrdil, že náboje upravil z důvodu snížení hluku při výstřelu. Obhajoba také uvedla, že Marček nepopsal skutek tak, jak k němu podle vyšetřování došlo; s tím částečně souhlasil právní zástupce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic, který tento rozdíl zdůvodnil sníženým emočním projevem Marčeka.

Odpolední části líčení, kdy soud také četl pitevní zprávy a další podrobnosti o skutku, se nezúčastnili rodiče Kuciaka ani Kušnírové, kteří jinak proces sledují přímo v soudní síni.

Kuciakovu vraždu si podle obžaloby objednal podnikatel Marian Kočner ze msty za to, že Kuciak poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost. Objednávku reportérovy vraždy podle obžaloby Kočnerova známá a další obžalovaná Alena Zsuzsová předala Andruskóovi, který najal bývalého policejního vyšetřovatele Szabóa, jenž spolupracoval se svým bratrancem Marčekem. Kočner, Szabó a Zsuzsová vinu odmítli.

Marček u soudu dříve také tvrdil, že Szabó byl jeho řidičem při vraždě Kuciaka a Kušnírové a že s ním byl také při loupežné vraždě v domě Molnára.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Němců je pro uvolnění uzávěry, ukázal průzkum

01.03.2021 12:39 Jen 35 procent Němců je pro ponechání stávající protiepidemické uzávěry nebo dokonce pro její…

Slovensko při očkování upřednostnilo některé profese před seniory

01.03.2021 12:16 a Slovensku se od uplynulého víkendu mohou nechat očkovat proti koronaviru také mladší prodavači,…

Bavorsko se Saskem chtějí změnit systém očkování

01.03.2021 12:12 Premiéři Saska a Bavorska Michael Kretschmer a Markus Söder chtějí změnit německý systém očkování…

Po více než dvou měsících se v Německu otevřou kadeřnictví

01.03.2021 09:25 Po více než dvou měsících se v Německu otevřou kadeřnictví, která byla zavřena kvůli šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama