Europoslanec Štětina prozradil, co je důvodem ruské agrese

Praha - Europoslanec Jaromír Štětina (TOP09 a Starostové) vystoupil na mezinárodní konferenci v lotyšské Rize, na které se experti a politici z mnoha zemí Evropy zabývali otázkami mezinárodní bezpečnosti po okupaci Krymu Ruskem. Informovala o tom Evropská lidová strana Evropského parlamentu.

Jaromír Štětina
doporučujeme

Štetina, který na začátku srpna navštívil východ Ukrajiny (Slavjansk, Kramatorsk a Artemivsk), uvedl současný konflikt na Ukrajině do souvislostí: masakr a masová vražda civilistů na Maidanu v únoru tohoto roku měly jen odvrátit pozornost od tichých akcí maskovaných elitních ruských jednotek, které obsadily Krym. Dříve než se Kyjev vzpamatoval, byla „samostatná Krymská republika" připojena k Rusku. Podobně se na východě Ukrajiny ustavily dvě pseudorepubliky – Luhanská a Donětská, obě s podporou ruských služeb. Zde však Ukrajina včas začala hájit svoji územní celistvost.

„Konflikt na východě Ukrajiny a životy tisíců by byly ušetřeny, kdyby hranice mezi Ruskem a Ukrajinou byla uzavřena a Rusko se nevměšovalo do konfliktu lidskou ani materiální pomocí na straně teroristů. Výsledkem je smrt tisíců nevinných civilistů, na více než 150 tisíc uprchlíků na území Ukrajiny, celá krize přerůstá v humanitární katastrofu. A tváří v tvář této krizi na hranici Evropské unie se Rusko snaží přesvědčit svět, že není stranou konfliktu, přitom důkazy hovoří o jasném opaku. Bezpečnostní rovnováha v Evropě, která byla budována po celých sedmdesát let, je nyní v troskách", komentuje Jaromír Štětina, místopředseda podvýboru EP pro otázky bezpečnosti a obrany.

„Důvodem ruské agrese je neochota Ukrajinců se podílet na euroasijské celní unii, která je jen novou podobou Sovětské unie. Ukrajinci odmítli hladomor, gulagy a deportace a odmítli stejný typ lidí, kteří jim vládli v dobách SSSR. Konflikt můžeme zažehnat tím, že nebudeme dělat kompromisy ohledně územní celistvosti Ukrajiny, odmítneme ruské plány na federalizaci a odmítneme snahy o nové územní uspořádání. Musíme vystupňovat tlak na Rusko, musíme zpřísnit politické a ekonomické sankce, i když to bude na úkor evropských vývozců. Těm státy EU musí pomoci s hledáním nových odbytišť. Politici ze států střední a východní Evropy, právě díky své historické zkušenosti, musí jít v Evropě příkladem," dodal Jaromír Štetina po skončení konference.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s lidmi, kteří odmítají roušky? Psycholožka má o komunikaci jasno

20.09.2020 00:01 NÁZOR - Zakrývání dýchacích cest ve vnitřních prostorách je v mnoha zemích povinné, ale vynucování…

Morawiecki má odebírání dětí opozičním aktivistům v Bělorusku za barbarství

19.09.2020 19:40 Jako barbarství odsoudil dnes polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí běloruských úřadů…

Británie má nejvyšší přírůstek nakažených od 8. května, policie se střetla…

19.09.2020 18:11 Británie má 4422 případů nákazy novým koronavirem za uplynulý den. Je to o 100 více než v pátek a…

Policie zadržela stovky demonstrantek v centru Minsku

19.09.2020 17:30 Aktualizováno Běloruská policie dnes v centru Minsku zadržela stovky demonstrantek, které se zúčastnily…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama