Porošenko zuří: Rusko zahájilo přímou agresi, v armádě začnou "padat hlavy"

Kyjev - Ukrajinský prezident Petro Porošenko opět volí ostrá slova na adresu Ruska. Dnes obvinil Moskvu z otevřené a přímé agrese na východě Ukrajiny. Porošenko zároveň chystá změny v armádě, která v posledních dnech utrpěla několik porážek od rebelů. Nemlčí ani Vladimir Putin, který se pustil do Západu.

Petr Porošenko, ukrajinský prezident
doporučujeme

"Sousední stát zahájil přímou a otevřenou agresi proti Ukrajině. To radikálně změnilo situaci v zóně konfliktu," prohlásil dnes na vojenské akademii Porošenko.

Ukrajinský prezident oznámil, že po událostech z posledního týdne, kdy vládní síly v boji proti vzbouřencům utrpěly velké nezdary, nastanou změny na vysokých postech ukrajinské armády.

Ruský prezident Vladimir Putin v televizním rozhovoru prohlásil, že ukrajinské síly útočí "přímo na obydlené čtvrti". "A bohužel mnohé země, včetně evropských, si toho raději nevšímají," řekl šéf Kremlu.

"Doufám, že převáží zdravý rozum a budeme normálně moderním způsobem pracovat a že ani my, ani naši partneři nezpůsobí další škody," citovala pak agentura Interfax vyjádření Putina k hrozícím sankcím.

Proti dalším sankcím proti Rusku se dnes vyslovila také Čína, která je tradičním spojencem Moskvy. Kroky Evropské unie tímto směrem by podle Pekingu krizi jen dál zkomplikovaly.

Dokázalo by se Česko bránit?

"Samostatně a po určitou dobu by jistě naše armáda dokázala obnovit kontrolu a právní řád a státní autoritu v napadené části našeho území. Problém východní Ukrajiny byl ovšem mimo jiné v tom, že trvalo dost dlouho, než se ukrajinská vláda rozhodla bránit se silou. A také, a to je zajímavé, v malé soudržnosti ukrajinské společnosti a logicky i ukrajinské armády, oslabené nejen etnickými a politickými rozdíly mezi oběma částmi Ukrajiny, ale rovněž nefunkčností právního státu. Tu způsobila rozsáhlá korupce, která právní stát vytlačila ze všech vrstev činnosti státu, nevyjímaje třeba školství," prohlásil pro Natoaktual.cz Ivan Gabal, místopředseda sněmovního Výboru pro obranu a člen Výboru pro bezpečnost.

"Bránit stát, který není sto zajistit bezpečnost a rovnost před zákonem a je prolezlý šlendriánem, k tomu se velmi těžko hledá motivace a morálka. Navíc, když protivník hlasitě propaguje, že zavede pořádek ... jakkoliv ho nezavede. Tuto souvislost mezi vnitřní, správní, právní a bezpečnostní stabilitou a odolností vůči vnějšímu napadení, je dobré si uvědomit, když se bavíme třeba o protikorupčních opatřeních, o služebním zákonu, o stavu justice a státních zastupitelstvích. Vnitřně rozklížený a korupcí prolezlý stát je velice zranitelný i z vnějšku, nemluvě o zpravodajských a dalších destabilizačních aktivitách. Oni zelení mužíčci neběhají jen s kalašnikovem a v ruských maskáčích, leckde nosí oblek a mají aktovky napěchované bankovkami," domnívá se odborník.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Královna v projevu ocenila zdravotníky i nové technologie

07.03.2021 20:40 Britská královna Alžběta II. u příležitosti dne britského Společenství, který připadá na pondělí,…

Švýcaři v referendu schválili zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

07.03.2021 18:39 Švýcaři se dnes v referendu těsně vyslovili pro zákaz zahalování obličeje na veřejnosti - pro…

V Anglii už zvou na očkování proti koronaviru padesátníky

07.03.2021 10:05 Anglie začala zvát na očkování proti koronaviru osoby ve věku 56 až 59 let. Systém veřejného…

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama