Tajemství pivního pupku: Proč se po pivu tloustne?

Londýn – Populární pořad Head Squeeze, který je prezentovaný na serveru YouTube a zaměřuje se na různé technické a vědecké zajímavosti, se v jednom ze svých dílů zabývá tloustnutím po pivu. Greg Foot, hvězda pořadu Head Squeeze v tomto videu vysvětluje, jak a proč vlastně pivní pupek vzniká. Nahrávka už je známá téměř po celém světě a v Čechách, kde je pivo prakticky národním nápojem, se těší nevídané oblibě.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Greg na začátku videa vtipkuje: „Na otázku, proč se po pivu tloustne, existuje jednoduchá odpověď: život prostě není fér." Poté se ale komentátor přesouvá na pole vědy a techniky a začíná opravdové vysvětlení.

Když si člověk dá pár piv, zatíží tím svá játra, která pak musejí pracovat „přesčas". Mají spoustu práce se vstřebáváním alkoholu, a proto se méně soustředí na zbytek věcí, které člověk za večer v hospodě pozře – oříšky, křupky, párky a podobně.

Na video v originálním znění se můžete podívat zde.

Dalším důvodem, proč se po pivu tloustne, je fakt, že pivo samo o sobě je poměrně kalorický nápoj – odtud také jeho přezdívka „tekutý chléb". Jedna sklenice piva v průměru obsahuje přibližně 150 kalorií, takže pokud si jich dáte dostatek, můžete po nich samotných ztloustnout více než po tučném obědě ve fastfoodu.

Zajímavé je, že to, jak se po pivu tloustne, ovlivňuje i náš věk a naše pohlaví. Starší lidé mají pomalejší metabolismus, který kalorie nespaluje tak efektivně, jako metabolismus mladších lidí. U žen se zase kalorie ukládají především v bocích, na stehnech a na pozadí, zatímco „kalorickým skladem" mužů je jejich břicho – proto mají ženy, které často pijí pivo, jinou postavu, než jejich muži.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O běžné Rusy nešlo, tvrdí odborník. Naznačil, komu bylo určeno ruské…

04.07.2020 00:01 NÁZOR - Pár hodin poté, co se objevily výsledky "celostátního hlasování" o ústavních změnách v…

Británie podle Johnsona přejde od plošných omezení na lokální

03.07.2020 20:01 Británie podle premiéra Borise Johnsona musí přejít od celostátních k lokálním omezením, která…

Anglie od 10. července ruší karanténu pro cestující z Česka

03.07.2020 19:02 Anglie od 10. července ruší povinnou 14denní karanténu kvůli koronaviru pro lidi přijíždějící z 59…

Britská vláda naruší tradici a změní způsob komunikace s médii

03.07.2020 16:27 Britská vláda se chystá porušit letitou tradici a částečně změnit způsob komunikace s médii.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy