Muž z Brna bojoval na Ukrajině za povstalce. Zahynul, potvrdila jeho sestra

Brno/Praha - Úmrtí Čecha Ivo Stejskala z Brna v bojích na Ukrajině potvrdila sestra zemřelého Monika. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Média spekulují ještě o dalším mrtvém Čechovi, Vojtěchu Hlinkovi z Žatce, který prý se Stejskalem bojoval v řadách proruských separatistů. České úřady ale zatím smrt ani jednoho z Čechů nepotvrdily.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Ilustrační foto

Monika Stejskalová sdílela na sociální síti Facebook příspěvek, ve kterém se píše, že Ivo Stejskal zemřel spolu s Hlinkou na Ukrajině 12. srpna. "Nechci dodávat žádné informace. Je mrtvý," řekla Stejskalova sestra ČT. Mluvčí ministerstva zahraničí David Frous ale televizi řekl, že Česko nemá od ukrajinských úřadů žádné informace o úmrtí českých občanů. Aktivity soukromých osob podle něj stát nesleduje. Výjimkou by bylo, kdyby například rodiny zmíněných Čechů požádaly stát o pomoc, ale Frous nemá informace, že by se tak stalo.

Brňan Stejskal odjel podle televize bojovat na Ukrajinu už v červnu. V Česku předtím působil jako učitel tělocviku a občanské výchovy v základní škole v Brně-Líšni. Čtyřicetiletý muž údajně dlužil za nájem, a město na něj proto krátce před odjezdem na Ukrajinu podalo žalobu a chtělo ho vystěhovat, uvedla ČT.

Kromě Stejskala a Hlinky bojují za separatisty zřejmě i další Češi. Třeba devětatřicetiletý Oldřich Grund, po kterém pátrá česká policie, píše na Facebooku v příspěvku ze začátku srpna, že se stal hrdinou Novoruska. Tímto výrazem označují separatisté ruskojazyčné oblasti Ukrajiny. Grund se chlubí, že obdržel kříž za statečnost a dýku s věnováním od "plukovníka Strelkova". Pod jménem Igor Strelkov vystupuje ruský důstojník, který byl do poloviny srpna hlavním velitelem východoukrajinských proruských povstalců.

České zákony zakazují vojenskou službu v cizích armádách pod trestem až pěti let vězení. Výjimkou je služba v armádách členských zemí NATO či služba se souhlasem prezidenta.

Vstupte do diskuze (25)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá armáda v rozkladu? Zbraně připomínají šrot. A má ještě další vážný…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Německo mělo kdysi nejobávanější armádu na světě. V současnosti se o německém Bundeswehru hovoří…

Vynálezce novičoku kvůli podezření z pedofilie přišel o práci

15.02.2019 22:47 Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci…

Invaze SSSR do Afghánistánu byla povinnost. Vojáci prokázali sílu ducha,…

15.02.2019 16:13 Kreml dnes potvrdil snahu rehabilitovat Sovětskou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979,…

Putin utrpěl zranění při souboji v judu. Dnes už hrál hokej, výsledek …

15.02.2019 16:02 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin si ve čtvrtek přivodil drobné zranění při sportovních aktivitách v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama