Změny v Evropě? USA ztrácejí vliv, který získává Putin, zuří novinář

"K pochopení toho, jak Vladimir Putin vede své tažení za změnu post-studenoválečného řádu v Evropě, je dobré podívat se dále než na východní Ukrajinu, kde je Kreml zaneprázdněn konsolidací odštěpeneckého loutkového státu. Jak prezident Obama rád zdůrazňuje, Ukrajina koneckonců není členem NATO, které zajistilo západní bezpečnost a demokratickou vládu desítce národů, jimž dříve vládl sovětský diktát," začíná svůj komentář pro server Washington Post Jackson Diehl, americký novinář specializující se na zahraniční politiku. Zkritizoval v něm postoj východoevropských politiků k současnému Rusku.

Vladimir Putin

Střední a východní Evropa se potichu přiklání k Rusku

"Vezměme si Maďarsko, člena NATO, jehož premiér nedávno nazval Putinovo Rusko politickým modelem hodným následování. Nebo Slovensko, dalšího člena NATO, jehož levicový předseda vlády přirovnal možné rozmístění jednotek Severoatlantické aliance v zemi k sovětské invazi z roku 1968. Nebo Česko republiku, člena NATO, kde ministr obrany učinil podobné srovnání a tamní vláda se přidala ke Slovensku a Maďarsku v boji proti sankcím, které Evropská unie uvalila na Rusko. Nebo Srbsko, člena partnerství NATO pro mír, které tento měsíc pozvalo Putina k návštěvě Bělehradu a na vojenskou přehlídku k oslavě 70. výročí 'osvobození' města rudou armádou," zuří novinář.

"Pak tu máme Polsko, které do nedávna vedlo v rámci NATO a EU úsilí k podpoře ukrajinské zužované vlády a potrestání Putinovy agrese. Tento měsíc nová premiérka Ewa Kopaczová nařídila svému ministru zahraničí, aby neprodleně změnil politiku. Jak informoval Wall Street Journal, v parlamentu prohlásila, že se obává izolace Polska v rámci Evropy, jenž by mohlo plynout z 'nerealistických cílů' na Ukrajině," připomíná komentář.

"Obama si gratuluje k tomu, že vede 'jednotnou odpověď' Západu, která, jak tvrdí, izolovala Putina. Ve skutečnosti se značná část NATO začala potichu přiklánět k Rusku. Tyto vlády to dělají částečně z ekonomických důvodů: Závisí na Rusku energeticky a zároveň i exportně, obávají se důsledků plynoucích z eskalace sankcí. Zdá se však, že některé z nich to činí také z důvodu zajištění bezpečnosti a ideologických pohnutek. Jejich představitelé nejsou ochotni otestovat, zda Putinova údajná hrozba invazí do bývalých zemí sovětského bloku je skutečně pouze vtip a zda by jim NATO pod Obamovým vedením skutečně přišlo na pomoc. Proč by jinak přicházely preventivní prohlášení, jako například to českého premiéra Bohuslava Sobotky, že země si nepřeje rozmístění jednotek NATO v Polsku a Pobaltí za účelem odstrašení Ruska?" pranýřuje Diehl předsedu ČSSD.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Sobotka byl trumfnut slovenským premiérem Robertem Ficem, bývalým komunistou, který se připojil k odmítnutí jednotek NATO, odbyl Obamův apel na zvýšení výdajů na obranu a sankce vůči Rusku označil za sebevražedné a nesmyslné. Ficovo kuplířství ale zároveň vypadá jako slabý odvar ve srovnání s červencovým projevem maďarského Viktora Orbána, který popsal Rusko jako příklad toho, že musíme opustit liberální způsoby a principy řízení společnosti...protože liberální hodnoty (ve Spojených státech) dnes zahrnují korupci, sex a násilí. Pokud je toto 'jednotná odpověď', pak se zdá, že ji spíše než Obama diriguje Putin," míní novinář.

Rusofoby nahradili appeaseři

"Někteří středoevropští politici manévrují či se snaží zůstat pod úrovní radaru - nemluvit příliš nahlas a neučinit ze svých zemí cíl Putinova hněvu - nebo se sami snaží zavděčit Putinovi, a proto více než ostatní spojenci zůstávají mimo zčeřené vody," cituje Diehl výkonného viceprezidenta think-tanku Atlantická rada, Damona Wilsona. "Problémem pro mnoho politiků bude, jak přežít, až se Rusko vrátí, rozzuřenější než kdy předtím...a Američané budou daleko, dostupní pouze pro tísňové volání," stojí v komentáři.

"Je pozoruhodné, že vrávorání ve Východní Evropě přichází pouhých deset let po největším rozšíření NATO z roku 2004 a deset let poté, co Polsko a Česká republika srdečně a s nadšením podpořily americkou invazi do Iráku. Co se stalo? Robert Coalson z Rádia Svobodná Evropa naznačuje, že odpověď by mohla ležet v otevřeném dopise politických vůdců a intelektuálů z těchto zemí adresovaném v červenci 2009 Obamovi, který v prvním roce své vlády zahájil reset vztahů s Putinovým režimem," uvádí Diehl.

"Mnoho amerických představitelů se domnívá, že náš region je definitivně stabilizován. Tento pohled je předčasný," připomíná novinář obsah dopisu.

"Ukazuje se, že Obama učinil chybu, když hodil vztahy se střední a východní Evropou do kamen. Elity, které vyrostly v postsovětských zemích, nemusí sdílet idealismus či mít stejný vztah ke Spojeným státům jako generace, která vedla přechod k demokracii. Navíc Rusko není důvěryhodný partner - je zpět jako revizionistická mocnost prosazující agendu 19. století z taktikou a metodami století jednadvacátého," parafrázuje americký novinář.

"Obama a jeho spolupracovníci odmítali tato varování. Zuřivě tvrdili, že autoři otevřeného dopisu trpí rusofobií. O pět let později Obama sám opakuje jejich diagnózu. Možná je ale příliš pozdě: Rusofobové z nových členů NATO byly v mnoha tamních metropolích nahrazeni Putinovými appeasery," varuje závěrem Diehl.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Rusko své imperiální ambice nikdy neopustí, kritizuje politolog

29.07.2021 00:01 NÁZOR - Zájmy obklopující Rusko rozdělují západní svět, domnívá se politolog Šarūnas Liekis z…

Svět bude dostatečně očkován až v roce 2024, varoval britský ministr…

28.07.2021 18:35 Britský ministr zahraničí Dominic Raab dnes uvedl, že svět bude dostatečně proočkován nejdříve…

Zástupci Ruska a USA se v Ženevě podle Američanů dohodli na další schůzce

28.07.2021 17:31 Aktualizováno Za zavřenými se dnes v Ženevě sešli zástupci Spojených států a Ruska ke konzultacím o strategické…

Norsko opět odložilo plánované zrušení téměř všech koronavirových omezení

28.07.2021 15:29 Norská vláda dnes oznámila, že kvůli vysokému výskytu varianty delta znovu odsouvá plánované…

Kdo umírá na covid a o kolik let života přicházejí oběti? Statistici mají…

27.07.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR - Britský premiér Boris Johnson měl loni 15. října odeslat zprávu přes aplikaci WhatsApp,…

Ruský soud poslal za mříže "vzbouřence" proti protinákazovým restrikcím

27.07.2021 08:00 Soud v Rostovu na Donu na jihu Ruska v pondělí odsoudil k nepodmíněným trestům pět obyvatel…

Hospitalizace v Británii jsou na čtyřměsíčním maximu

26.07.2021 19:08 Nová vlna epidemie covidu-19 v Británii se zdá být na ústupu. Po dvou měsících stoupajících…

Marketingový trik? Na novém ruském letounu něco nesedí, tvrdí vojenský…

26.07.2021 00:01 NÁZOR - Nový ruský letoun Suchoj Šachmat je primárně vývozní produkt, přičemž ruská exportní…

Rusko může zaútočit, varuje politolog. Doporučuje razantní protiopatření

25.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Ruský prezident Vladimir Putin uspěl v bitvě o plynovod Nord Stream 2, kritizuje Maximilian…

Britský ministr Javid se omluvil za výzvu, aby se lidé přestali před virem…

25.07.2021 21:30 Aktualizováno Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se dnes omluvil za volbu slov v twitterovém příspěvku, v…

Související:

Právě se děje