Volby v Moldavsku vyhrála proruská strana, přesto ostrouhá

Kišiněv - Nedělní volby v Moldavsku sice vyhráli proruští socialisté, ale většinu v 101členném parlamentu bude mít trojice prozápadních stran. Zatím je sečteno 90 procent okrsků. Volební účast byla 55,86 procent.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vítězem voleb se zřejmě stane socialistická strana s bezmála 22 procenty hlasů. Do parlamentu se dostali se zhruba 18 procenty také komunisté. Obě proruské strany ale nebudou mít dostatek poslaneckých křesel, neboť trojice stran orientovaných na těsnější spolupráci s Evropou se podle aktuálních propočtů centrální volební komise bude moci opřít o 54 mandátů.

Lídrem prozápadní koalice jsou liberální demokraté, kteří podle prozatímních výsledků získali přes 19 procent hlasů. Zbývají dvě strany, demokraté a liberálové, mají necelých 16, respektive přes devět procent hlasů.

Volby v Moldavsku byly ostře sledovány zejména kvůli napjaté situaci na sousední Ukrajině. Strany, které mají zájem o větší spolupráci s Evropskou unií, soupeřily s těmi, které se hlásí k sovětské tradici.

"Vše... svědčí o tom, že Moldavsko nemůže existovat bez Evropy," řekl premiér Iurie Leanca. "Chceme být blíže Rusku, protože nám zajistí dobrý život, dostaneme levný plyn a můžeme tam vyvážet své zboží," řekla agentuře AP důchodkyně Taťána Frolovová (62) poté, co dala hlas proruské straně. Stoupenci vládnoucí koalice ale byli jiného názoru. "Po těchto volbách očekáváme lepší zemi, krásnou budoucnost. Evropskou budoucnost pro naše děti, vnoučata a pro naši zemi," uvedl Petru Croitoru (56).

Témata: moldávie | Volby
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O běžné Rusy nešlo, tvrdí odborník. Naznačil, komu bylo určeno ruské…

04.07.2020 00:01 NÁZOR - Pár hodin poté, co se objevily výsledky "celostátního hlasování" o ústavních změnách v…

Británie podle Johnsona přejde od plošných omezení na lokální

03.07.2020 20:01 Británie podle premiéra Borise Johnsona musí přejít od celostátních k lokálním omezením, která…

Anglie od 10. července ruší karanténu pro cestující z Česka

03.07.2020 19:02 Anglie od 10. července ruší povinnou 14denní karanténu kvůli koronaviru pro lidi přijíždějící z 59…

Britská vláda naruší tradici a změní způsob komunikace s médii

03.07.2020 16:27 Britská vláda se chystá porušit letitou tradici a částečně změnit způsob komunikace s médii.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy