Rusko si nedalo říct, teď se šíří smrtící epidemie, varuje expert

"Rusko trpí jednou z nejvážnějších epidemií nitrožilního užívání drog ze všech států světa. Zpráva společnosti UNAIDS uvádí, že Rusko má na dva miliony těchto uživatelů, z nichž 60-70% je HIV pozitivních. Za poslední dekádu se počet osob nakažených virem HIV v Rusku zvýšil ze zhruba 100 tisíc osob na více než milion," uvádí ve svém komentáři Cesar Chelala, uznávaným zdravotnický expert OSN. Na serveru Moscow Times rozebral, jak moc tato situace současné Rusko ohrožuje a kde leží její příčiny.

371

Ruské úřady selhávají

"Odhaduje se, že 80% Rusů, kteří jsou HIV pozitivní, se nakazilo prostřednictvím infikované jehly a stříkačky. Problém není omezen na Rusko. Sdílení injekčních stříkaček je rovněž nejčastější příčinou přenosu HIV ve střední Asii a východní Evropě, kde má za následek až 80% všech nákaz HIV," píše expert.

"Ruské úřady se ocitly pod silnou a širokou kritikou kvůli své politice a přístupu vůči epidemii nitrožilního užívání drog a HIV. Vzdělávání ohledně kontroly zneužívání drog se primárně zaměřuje na zdůrazňování důležitosti abstinence a veřejní činitelé spoléhají na kriminalizaci jakožto hlavní způsob ostrašení. Tento přístup vytváří překážky pro efektivní léčbu závislostí a prevenci HIV," míní Chelala.

"Politikou, která se v jiných zemích ukázala jako efektivní, je omezování škod. Tento přístup, zcela odmítaný ruskými úřady, staví na první místo prevenci přenosu HIV a zahrnuje programy výměny jehel a substituční léčbu drogami užívanými orálně. Ačkoliv se efektivita strategie omezování škod ve vztahu k prevenci HIV prokázala, ruské úřady nadále odmítají možností této strategie plně využít," kritizuje komentář.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Strategie omezování škod zahrnuje poskytnutí přístupu k metadonu, program výměny jehel a poradenství v závislosti. Zatímco detoxikace je v Rusku široce dostupná, komplexnější, dlouhodobá léčba již v mnoha částech země nikoliv. Toho selhání je kritické, jelikož výzkum ukázal, že samotná detoxikace není efektivní léčbou," píše expert.

Do války bez tanků

"Ruské zákony zakazují substituční opiátovou léčbu, kdy jsou orálně podávány metadon či buprenorfin. Používání těchto přípravků se přitom ukázalo jako nejefektivnější přístup pro vypořádávání se s závislostí na opiátech mezi nitrožilními uživateli drog. Podle Světové zdravotnické organizace vedlo ke snížení jejich počtů. Ačkoliv velké množství úřadů OSN silně doporučuje jejich nasazení v rámci prevence a léčby, tyto substituční látky jsou v Rusku zakázány represivními a zdravotnickými úřady," připomíná odborník.

"Stejně tak se prokázalo, že vhodné psychologické poradenství je zásadní pro úspěšnou léčbu drogových závislostí. Ruské úřady přesto selhávají v jejím systematickém poskytování po ukončení detoxikace. Je nutné se správně vypořádat se stigmatizací a diskriminací uživatelů drog, aby měli přístup k léčbě z snížila se šance, že budou vystaveni HIV. To rovněž sníží šance přenosu HIV na ostatní lidi skrze prostituci a nechráněný sex," deklaruje Chelala.

"Těsný vztah mezi nitrožilním užíváním drog a infekcí HIV podtrhuje potřebu efektivní protidrogové prevence a léčebné strategie. Existuje velká naléhavost vypořádat se s tímto problémem efektivně," apeluje komentář.

"Abychom mohli bojovat s drogovou závislostí, musíme mít kompletní výzbroj, nikoli pouze její část. Potřebuje vše, co je dostupné jinde ve světě k vypořádání se s závislostí. Momentálně to je jako jít do války pouze s kulomety - bez tanků a raket," parafrázuje závěrem Chelala lékaře z petrohradské Pavlovovy lékařské univerzity, Jevgenije Krupistského.

Témata: Rusko | hiv | Drogy

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Související:

Právě se děje