Přijede Putin do Prahy? Mluvčí Kremlu se vyjádřil

Moskva/Praha - Na konci ledna se bude v ČR a Polsku připomínat 70. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim. Do Prahy jsou pozvány desítky politiků, mezi nimi i ruský prezident Vladimir Putin. Kreml se dnes k pozvánce vyjádřil.

Vladimir Putin, ruský prezident

Podle ministerstva zahraničí obdrželi pozvánku na připomínku výročí zástupci všech 47 zemí, které v roce 2009 během českého předsednictví v Evropské unii podepsaly takzvanou Terezínskou deklaraci zabývající se odkazem holokaustu.

"Pozvání jsme obdrželi a posouzeno bude co nejpozorněji," sdělil dnes ČTK Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Pozvání českého prezidenta zatím podle dostupných informací přijal jen ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Na dotaz Českého rozhlasu z 18. listopadu tiskový odbor Kremlu odpověděl, že na plánování je ještě příliš brzy a prezident se rozhodne na konci listopadu nebo až v prosinci. Ani oficiální stránky ruského prezidenta nic nenapovídají – v plánování zahraničních cest tam zatím rok 2015 chybí.

Pořadateli lednových pietních akcí jsou významné židovské organizace, komentoval v listopadu pozvání Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. "Je ale logické, že hlavy vítězných mocností druhé světové války musí pozvat prezident republiky," uvedl mluvčí a dodal: "Nerad bych tuto záležitost spojoval s jakýmkoli zahraničněpolitickým děním."

„Je to osvobození, je to účast těch, kteří se na tom klíčově podíleli, tedy si nemyslím, že by přicházelo v úvahu, že bychom my tam nějak meditovali, jestli si to někdo zaslouží, nebo ne. To myslím, že se nedá," uvedl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek.

„Jsou prostě některé věci, které se v určité chvíli nedělají. Tak holt udělám oslavy sedmdesátého výročí osvobození Osvětimi jiným způsobem, než abych pozval Putina, se kterým se dneska na summitu G20 všichni bavíme způsobem pane Putine, budeme se s vámi bavit o ekonomice, až přestanete útočit na Ukrajinu," řekl naopak nedávno Marek Benda, poslanec ODS.

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje