Kdo vydělává na ukrajinské krizi? Budete se divit, expert odhalil vítěze konfliktu

"Začátkem listopadu jsem provedl dva průzkumy postoje Číňanů a Rusů k bližší hospodářské a finanční spolupráci mezi těmito dvěma zeměmi. Byly provedeny v Šanghaji a v Moskvě a prokázaly převažující ochotu - v obou případech více než 90% - pro bližší vztahy mezi Čínou a Ruskem," uvádí Jeff Schubert, výzkumný konzultant Šanghajské finanční a ekonomické univerzity. V komentáři pro server Moscow Times mimo jiné rozebral, proč asijská mocnost těží z aktuální krize na Ukrajině a zamyslel se nad efektem západních sankcí.

Ukrajinská krize, ilustrační foto

Rusko potřebuje Čínu, nikoliv opačně

"Moskevský průzkum pracoval se vzorkem angažovaných osob, které uvedly, že se více než 50% své pracovní doby zabývají finančními otázkami. Šanghajský vzorek pak zahrnoval studenty z Univerzity mezinárodního obchodu a ekonomie, kde je studium zaměřeno na mezinárodní problémy. Odpovědi z Moskvy i Šanghaje v jiných otázky průzkumu ukázaly větší míru neshod a odhalily efekt událostí na Ukrajině a Západních sankcí kvůli postojům Moskvy," uvádí expert.

"Pouze 10% moskevských respondentů označilo Spojené státy za zemi, s níž by mělo mít Rusko nejbližší hospodářské a finanční vztahy. Více než 90% respondentů ze Šanghaje naopak uvedlo Spojené státy jako zemi, s níž by měla mít Čína nejbližší styky," píše Schubert.

"Ten ostrý rozpor v postoji vůči Spojeným státům se neopakoval v případě Evropské unie. Po USA šanghajští respondenti uvedli EU a Rusko (téměř ve stejných číslech) jako další záhodné země pro spolupráci. Následovalo Japonsko, Indie a Austrálie, ale s velkým odstupem. Moskevští respondenti rovněž uváděli EU a Čínu téměř shodně. Zdá se tedy, že se EU podařilo být společnou druhou preferovanou oblastí pro rozvoj vzájemných vztahů, zatímco Čína a Rusko vůči sobě chovají vcelku příznivý vztah," míní analytik.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Dokud události v Jihočínském moři nezpůsobily trhlinu v americko-čínských vztazích, byly po mnoho let mnohem lepší než ty americko-ruské. Rusko nevrátí Ukrajině Krym a je nepravděpodobné, že na východě Ukrajiny zavládne brzy mír. Zdá se, že toto poskytuje Číně více možností než Rusku k rozvoji vztahů s USA a jejich spojenci, včetně EU a Japonska," konstatuje finančník.

"Položil jsem respondentům v Šanghaji následující otázku: Co si myslíte o hospodářských a finančních vztazích, potřebuje Rusko Čínu více než Čína Rusko? Odpovědi byly rovnoměrně rozložené mezi ano a nevím. Téměř nikdo se však nedomníval, že Čína výrazněji potřebuje Rusko," dodává Schubert.

"V Rusku jsem žil a cestoval několik let a vždy jsem si myslel, že Rusové přikládají nedostatečnou pozornost čínskému hospodářství a možných ziskům z obchodu. To se zřejmě nyní mění," podotýká komentátor.

Moskva jako světové finanční centrum?

"Spolu s tím, jak se obracejí na východ, Rusové se také uzavírají dovnitř kvůli Spojenými státy vedeným sankcím. To může být důvodem překvapivých odpovědí v moskevském průzkumu na otázku, zda se Moskva stane do roku 2020 mezinárodním finančním centrem. To nikdy nebylo moc pravděpodobné z mnoha důvodů, především korupce a dominantní role státem vlastněných bank," myslí si expert.

"Objevily se dva předpoklady: Moskva se stane mezinárodním finančním centrem jakožto finanční centrum postsovětského Společenství nezávislých států a myšlenka, že Moskva může být mostem mezi Čínou a Západem. Tvrzení, že Moskva se do roku 2020 stane mezinárodním finančním centrem, tak podpořila téměř polovina respondentů v moskevském průzkumu," uvádí konzultant.

"Vyhodnotil jsem to jako emocionální reakci na sankce a touhu po větší autonomii na světových trzích, kde dominují Spojené státy. Ale v pohledu na most mezi Východem a Západem může být racionální element, pokud bude hrát Rusko na touhu Číny, aby se její měnový systém renminbi více zapojil do toho mezinárodního," stojí v komentáři.

"Bez ohledu na to závisí budoucnost na Ukrajině a ve vztahu mezi Ruskem a Západem je jasné, že Čína je hlavním vítězem současné situace," konstatuje závěrem jednoznačně Schubert.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západní, tak z ruské perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách. Děkujeme za pochopení.

Moskva trvá na tom, že ke zlepšení vztahů Ruska a ČR musí změnit chování…

24.06.2021 17:11 Moskva trvá na tom, že to je Praha, kdo musí změnit své chování vůči Rusku, aby bylo možné obnovit…

V Bělorusku začal soud s manželem opoziční vůdkyně Cichanouské

24.06.2021 13:08 V Gomelu, asi půlmilionovém městě na jihovýchodu Běloruska, začal dnes soudní proces s opozičními…

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Související:

Právě se děje