Po Rusech pal. Obránci Mariupolu čekají válku, příměří je pohádka pro děti

Mariupol - Politici mluví o příměří, ale v praxi nic takového neplatí. Ukrajinští obránci strategického přístavu Mariupol u Azovského moře přiznávají strach. Proruské rebely zatím sice úspěšně odrážejí, ale pokud by vypukla opravdová válka, bylo by zle.

Ilustrační foto

"Držíme úsek frontové linie, který je pro protivníka zvlášť důležitý, protože cesta na Krym vede přes Mariupol. Ale jsme připraveni odrazit jakýkoliv útok," říká skupině českých novinářů podplukovník Dmitrij Gorbunov, který plní i roli mluvčího místního velitelství ukrajinských sil. Ujišťuje, že ve městě a okolí mají Ukrajinci dost sil, aby se udrželi - a jsou prý mezi nimi i dobrovolníci z řad slovenské a maďarské menšiny. Žádné Čechy tu prý ale nemá.

"Jen ve středu dopoledne nás pětkrát ostřelovali, jeden z našich vojáků byl zraněn a je v mariupolské nemocnici. Není v ohrožení života," shrnuje poslední události podplukovník Gorbunov. Ve městě se během posledních týdnů podle mluvčího podařilo dopadnout i pět "diverzantů" druhé strany.

"Ráno (separatisté) stříleli z raketometů Uragan, ale obešlo se to bez zranění. Vše je v pořádku, nálada zůstává dobrá," vykládá na jednom z kontrolních stanovišť okolo Mariupolu velitel hlídky dobrovolníků, který se představuje jako Kos.

Zdroj: YouTube

Příměří považuje jen za "pohádku pro děti", protože "fakticky příměří nikdy nebylo a sotva kdy bude", separatisté prý střílejí pořád stejně - "a jen nám zakazují odpovídat palbou". Kulometčík mezitím ochotně pózuje fotoreportérům: "Po Moskalech (po Rusech) pal!" vykřikuje.

V samém Mariupolu je palba slyšet jen sporadicky. Ale ze vsi Talakivka, ležící na okraji přístavního města, se většina lidí kvůli ostřelování už odstěhovala. Hlídkující voják z námořní pěchoty je z příjezdu novinářů rozzloben, vždyť skupina může přilákat nepřátelskou palbu - "a co si pak počnu s tolika auty"?

V samé vsi je vidět domy více či méně poškozené palbou. "Zůstaly tu jen tři rodiny. Všichni ostatní odjeli, buď úplně pryč, anebo si pronajali byty ve městě. Bojí se. Jsme tu na okraji první linie obrany," říká starosta Nikolaj Krasikov. Z 30 domů je podle něj 25 poškozeno a škody podle odhadu sahají od 10.000 hřiven (15.000 Kč) až po milion (1,5 milionu Kč) - to v případě domu, který po zásahu zcela shořel.

"Situace je složitá, ale pod kontrolou," ujišťuje velitel jednotky námořních pěšáků, kapitán Alexij, ale dodává, že možné je vše, i útok separatistů či ruských vojsk. Zatím se však místní válčení za relativního příměří omezuje na ostřelování z raketometů či houfnic.

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Související:

Právě se děje