Putin: Západ předvádí čistý cynismus. Pak zkreslil dějiny 2. světové války

Moskva - Projev o stavu Ruské federace, který dnes přednesl Vladimit Putin, se nesl ve znamení obviňování Západu. Šéf Kremlu především světu naznačil, že Rusko nelze vojensky dobýt. Ostatně, máme zde příklad z historie - např. Napoleon a Hitler si na Rusku zuby vylámali. Ruský prezident ale v historii příliš zběhlý není. Nebo záměrně zamlčuje fakta?

Vladimir Putin
doporučujeme

"Prošli jsme zkouškami, které zvládá jen silný národ," řekl Putin na úvod svého projevu. Následně poděkoval obyvatelům země za to, že chápou smysl a význam ruských celonárodních zájmů. Putin k anexi Krymu řekl, že to byl "historický akt opětovného znovusjednocení". Připomněl také, že Krym je jednou z kolébek ruské státnosti a "duchovní pramen" jednotné země i národa.

Putin rovněž prohlásil, že to, co se děje na jihovýchodě Ukrajiny, je tragédie, na které Rusko nemá zájem. Vztahy Moskvy a Kyjeva označil za bratrské s tím, že Rusko bude Ukrajinu respektovat jako "bratrskou zemi".

Putin hovořil i o okolnostech, které vedly k nynějšímu konfliktu na Ukrajině. Vše prý začalo zdánlivě technickým rozhodnutím ukrajinské vlády odložit podpis asociační dohody s EU. Zdůraznil, že tehdejší režim dohodu nezrušil, jen její podepsání odložil. Následné masové protesty vedly k pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyče, který se uchýlil do ruského exilu.

"Jak může někdo podporovat ozbrojené převzetí moci, násilí a vraždy? ... Jak může někdo podporovat následné pokusy potlačit s pomocí ozbrojených sil obyvatele jihovýchodu, kteří s tímto bezprávím nesouhlasili? ... To je čistý cynismus. Jsem si jistý, že i sám ukrajinský národ bude hodnotit tyto události stejným způsobem," citovala agentura Reuters Putinovu kritiku západní podpory nové ukrajinské vlády.

Psali jsme:  

Bez bližšího upřesnění dále řekl, že některé státy se v 90. letech snažily o rozpad Ruska krvavou jugoslávskou cestou. "Pamatujeme si, kdo u nás v 90. letech podporoval teroristy, které označoval za povstalce," řekl šéf Kremlu. Putin v minulosti opakovaně kritizoval mocenské oslabení Ruska po rozpadu Sovětského svazu. Rozpad SSSR považuje za geopolitickou katastrofu 20. století.

Putin rovněž kritizoval nynější vztahy se Západem. Přístup USA a jeho spojenců označil za "nervózní reakce" a řekl, že politika sankcí a zadržování není vůči Moskvě ničím novým. "Mluvit s Ruskem z pozice síly je ale nesmyslné," zdůraznil Putin. Připomněl, že to byla Moskva, kdo ve druhé světové válce i přes prvotní neúspěchy rozdrtila nepřítele a osvobodila Evropu. Podíl USA a dalších spojenců nezmínil (americká armáda došla až do střední Evropy, osvobodila Plzeň).

Při kritice odsoudil americké plány na protiraketový deštník, jehož komponenty mají být rozmístěny i v Evropě. "Protiraketová obrana je hrozbou pro Rusko," řekl Putin. Dodal také, že děštník bude škodlivý i pro USA, které se systémem nechají ukolébat iluzí své vlastní nezranitelnosti.

Témata: Vladimír Putin | Rusko
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajinská vláda prodloužila karanténu do konce srpna

16.06.2021 14:38 Ukrajinská vláda prodloužila karanténu kvůli koronaviru do konce srpna, ale rozvolní některá…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali

16.06.2021 13:50 Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se dnes sešli k jednání o…

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama