Restart vztahů Rusko - Západ? Kerry přišel s návrhem

Basilej - Ve Švýcarsku dnes začala dvoudenní ministerská schůzka Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Americký ministr zahraničí John Kerry na ní prohlásil, že by mohly být obnoveny pošramocené vztahy mezi Ruskem a Západem, pokud Moskva přestane podporovat rebely na východě Ukrajiny. Co na to říká Rusko?

Sergej Lavrov a John Kerry

"Spojené státy a země, které podporují ukrajinskou svrchovanost a práva, nechtějí jít do žádné konfrontace," prohlásil šéf americké diplomacie během vystoupení na schůzce OBSE.

"Není naším záměrem ani přáním vidět Rusko, které je kvůli svým krokům izolované," uvedl dále Kerry. "Jsme přesvědčeni, že Moskva může znovu získat důvěru a obnovit vztahy, jestliže pomůže zklidnit rozbouřené vody, jestliže učiní kroky k realizaci Minského protokolu," dodal.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov ve svém vystoupení na jednání OBSE několikrát zdůraznil, že Rusko minské závěry podporuje a hodlá podporovat i nadále. "Upínají se k nim všechny naděje," poznamenal s tím, že dohody z Minska nesmí přijít vniveč tak, jako se to stalo únorové dohodě z Kyjeva či dubnovým dohodám ze Ženevy o řešení ukrajinské krize.

Ruští experti, které podle Lavrova pozval ukrajinský prezident Petro Porošenko, nyní pomáhají soupeřícím stranám v praktických krocích týkajících se koordinace linie příměří i ztažení těžké techniky tak, aby mezi obě strany mohli být rozmístěni pozorovatelé OBSE.

Zdroj: YouTube

Moskva by nejen měla splnit své závazky vyplývající z příměří, které bylo uzavřeno v září, ale měla by podle Kerryho rovněž stáhnout své vojáky a zbraně z východní Ukrajiny a využít svého vlivu na separatisty, aby propustili všechny rukojmí.

Podle Lavrova, který na slova o ruských vojácích na Ukrajině tradičně neragoval, ale nemají EU a NATO samotné "monopol na pravdu". Bylo by podle něj tragické, kdyby jimi určený směr byl jedinou cestou k bezpečnosti a prosperitě. "Pokud by platila tato logika, můžeme OBSE zrušit. S tím Rusko nesouhlasí," poznamenal Lavrov.

Že byla narušena územní celistvost Ukrajiny a Krym byl Ruskem anektován v rozporu s mezinárodním právem ale ve středu prohlásil také švýcarský ministr zahraničních věcí a letos také prezident Didier Burkhalter. Švýcarsko přitom v letošním roce OBSE předsedá.

Jako další kroky po ukončení násilí musí podle Lavrova následovat obnova sociálních a ekonomických vztahů, zlepšení humanitární situace, výměna rukojmí a především "začátek skutečného politického procesu v kontextu dlouho slibovaného celonárodního dialogu".

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje