21. století na východní Ukrajině: Z desítek tisíc lidí jsou bezdomovci a žebráci

Mariupol - Uprchlíci se na východní Ukrajině zlobí na všechny vojáky bez rozdílu. Kvůli bojům musely domovy opustit desítky tisíc lidí, z kterých jsou nyní žebráci. Práci si dokázalo najít jen několik šťastlivců, ale ani tak nemají vyhráno.

Ilustrační foto

"Máme jen jeden problém - válku. Nezničila jen naše domovy, ale celý život. Nemůžeš normálně žít, jen chodíš s nataženou rukou. To je 21. století," zlobí se na všechny válečníky Alexandra, která s dvěma dcerami skončila v útulku pro "vnitřní přesídlence" v přístavním městě Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny.

Celý život pracovala jako zdravotní sestra, ale v Mariupolu se nemůže uchytit: místní zaměstnavatelé prý o uprchlíky z Doněcka nemají zájem, protože se bojí, že za chvíli půjdou zase dál. A tak se po 20 letech práce cítí jako žebrák.

Někdejší námořnická ubytovna praská ve švech, přichází však další uprchlík, čtyřicátník Jura z Luhanska, který nemá kde hlavu složit. Alexandra si otře slzy a jako zdejší vedoucí buší na zamčené dveře, dokud se neotevřou: vystrašená žena za nimi se dozvídá, že bude mít v pokoji dalšího nocležníka, než se uvolní místo mezi chlapy.

"Při bombardování nás málem trefili. Všechno lítalo do povětří, hořelo. Utekli jsme raději sem," líčí svůj příběh stařenka Oxana (87), která žije v jedné místnosti i se svým synem (50). Ten se do opuštěného domova v Doněcku zase podíval, aby na zahrádce vykopal a přivezl skoro zmrzlou mrkev a řepu.

Stejný příběh o střelbě a útěku vyprávějí i další. "Potřebuji pomoci, hlavně kočárek a výbavičku. Z domova jsme vzali jen to, co jsme stihli popadnout," říká třicátnice Káťa, čekající další přírůstek do rodiny.

Zdroj: YouTube

Podle pracovníků Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) je v Mariupolu na 30 tisíc běženců, z čehož jen zhruba polovina se zaregistrovala u úřadů. "Snažíme se poskytovat pomoc hlavně osamělým matkám, rodinám s mnoha dětmi, seniorům, nemajetným rodinám či invalidům," říká Anatolij Ščerbin a vypočítává, že jde o potraviny, hygienické potřeby, zimní oblečení, teplou obuv a teď se chystá jednorázová peněžní výpomoc.

"Pomůže nám to, protože zimní věci jsou drahé a toto jsou kvalitní věci," říká Aňa (29) z Doněcka, která si do distribučního centra pomoci přišla pro bundu a boty pro tříletou dceru. V Mariupolu si našla ubytování u příbuzných, školku pro dceru i práci pro sebe - ale plat prodavačky ani zdaleka neodpovídá dřívějším výdělkům manažerky. "Peníze nám při nynějších cenách na nic nestačí," říká.

Na druhé straně frontové linie, u proruskými separatistů, je situace uprchlíků prý ještě horší. Igor Jacko z mariupolského štábu UNHCR vykládá, že stovky lidí například přežívají v nynějších mrazech v někdejším letním táboře Sedovo u Novoazovska. Ještě se nepodařilo dojednat, aby UNHCR mohl působit i v povstaleckých oblastech, a tak pro zimní pomoc musejí jezdit sami utečenci. Přesněji uprchlice, protože přes frontu si troufají jezdit často jen ženy.

Témata: Ukrajina | uprchlíci

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Peskov: Summit prezidentů Ruska a USA zaslouží znaménko plus

17.06.2021 12:50 Aktualizováno Summit prezidentů Ruska a Spojených států byl úspěšný, uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 19:01 Aktualizováno Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Související:

Právě se děje