Nenecháme se šikanovat. Akademik velebí Putina a spílá Západu

Ruský prezident Vladimir Putin svým projevem v parlamentu dal jasně najevo, že západní sankce ani propadající se rubl nepovedou ke změně jeho aktuální politiky, domnívá se expert na mezinárodní vztahy Mark Sleboda z Moskevské státní univerzity. Své velmi vyhrocené proruské názory prezentoval v rozhovoru pro server rt.com.

Vladimír Putin

Putin opět přednesl trvá slova. Jak podle experta bude reagovat Západ? "Můžeme očekávat stále to samé. Nejde o nic nového, pouze o ujištění, že Rusko bude pokračovat ve svém kurzu a nebojí se sankcí, nebojí se rozmístění vojsk NATO u svých hranic a nebojí se ani ostré západní rétoriky. Rusko bude pokračovat ve svém kurzu a nezmění podstatu svých národních zájmů kvůli západní agresi, ať již je hospodářská, či vojenská," míní akademik.

Sleboda nepočítá s tím, že by Západ reflektoval Putinovo konstatování, že pro Rusko je důležitá suverenita. "Samozřejmě že ne. Myslím, že to Putin řekl ironicky, pro rétorický efekt. Spojené státy a Západ obecně přestaly věřit v suverenitu národů na konci studené války. Vidíme to opakovaně: Irák, Afghánistán, Libye a Sýrie. Suverenita je podmíněná v tomto novém světovém pořádku, který byl vytvořen za podpory západní zahraničněpolitických zájmů a hegemonie. Pokud nemáte tuto podporu, nemáte ani suverenitu. To je to, proti čemu Rusko bojuje," tvrdí expert.

  • Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ukrajinská krize je tak podle Slebody pouhou záminkou k zadržování ruských ambicí. "Nejenže by si Západ našel něco jiného než sankce, ale celá ukrajinská krize není primárně zaměřena na Ukrajinu či ukrajinský lid, o nějž mají USA a EU velmi malý zájem, ale na Rusko a konsolidaci euroasijského prostoru a hospodářské unie. To je celý důvod ukrajinské krize," prezentuje velmi jednostranně v rozhovoru.

Putin rovněž Spojené státy obvinil, že se vměšují do záležitostí s Ruskem sousedících států. Toto tvrzení podle akademika nebude na Západě přijato. "..jde o něco, co západní politici, analytici nejen nepřiznávají, ale nepřiznali to ani během všech těch barevných revolucí v postsovětském prostoru a naposledy na Ukrajině. Nezapomeňme, že jsme viděli americké a evropské politiky na majdanském pódiu kázat ozbrojeným demonstrantům, že tam vyzývali k revoluci proti jejich vlastní zemi a otevřeně je podporovali. Šlo o agresivní porušení ukrajinské suverenity a vměšování se do jejích vnitřních politických záležitostí. Celý ten puč, co proběh, to celé bylo vyvoláno Západem, který to odjistil - Rusko na to nezapomene a Rusko to nepřijme," burcuje Sleboda.

"Nejen Spojené státy ale EU, především Německo, doufaly, že sankce, ten v zásadě řízený propad globálních cen ropy a propad rublu přinutí Rusko změnit kurz. A Putinova řeč jasně deklarovala, že se Rusko nenechá šikanovat Spojenými státy a Evropou. Navíc slýchat slova 'nacionalistický' a 'agresivní' od amerického prezidenta, jehož vojenské jednotky operují v desítkách zemí světa a který před rokem nerespektoval ukrajinskou suverenitu, když podporoval bouře směřující ke svržení vlády se zdají lehce pokrytecké," komentuje Sleboda předchozí Obamova prohlášení na adresu vládce Kremlu.

Putin rovněž v projevu naznačil, že Rusko bude hledat nové partnery. O jaké země se podle akademika jedná? "Zaprvé, Putin již Západ nepovažuje za partnera - musíme si připustit, že toto bylo řečeno s jistou dávkou ironie - to ale není tento případ. Západ není onen nový partner. Rusko má velmi dobré vztahy speciálně se zeměmi BRICS, ale také s jinými státy světa: Argentinou, Íránem, Indonésií a dalšími. To je Západ se vidí jako svět, ale Západ svět není. A Rusko má dobré vztahy se zbytkem světa," konstatuje závěrem Sleboda.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západní, tak z ruské perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách. Děkujeme za pochopení.

Témata: Rusko | Vladimír Putin

Moskva trvá na tom, že ke zlepšení vztahů Ruska a ČR musí změnit chování…

24.06.2021 17:11 Moskva trvá na tom, že to je Praha, kdo musí změnit své chování vůči Rusku, aby bylo možné obnovit…

V Bělorusku začal soud s manželem opoziční vůdkyně Cichanouské

24.06.2021 13:08 V Gomelu, asi půlmilionovém městě na jihovýchodu Běloruska, začal dnes soudní proces s opozičními…

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Související:

Právě se děje