Rusko na konferenci pod palbou, Lavrov se brání zuby nehty

Basilej - Konference o OBSE ve švýcarské Basileji v mnohém připomíná summit G20 v australském Brisbane: Vínikem ukrajinské krize je prý Rusko. Rozdíl je snad pouze v tom, že kritice nečelí ruský prezident Vladimir Putin, ale šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Ten prohlásil, že západní země - Evropská unie, ale především Spojené státy - dělají chybu, když se neustále osočují Moskvu.

Sergej Lavrov a John Kerry
doporučujeme

Slova zástupců různých zemí o ruském podílu na dění na východě Ukrajiny jsou totiž podle něj pouze odrazem jejich příslušnosti k určitému geopolitickému bloku. "Už jsem se účastnil jednání Valného shromáždění OSN i dalších mezinárodních setkání. To, co se tam říká v rámci 'blokové disciplíny', je mi dobře známé," řekl dnes Lavrov novinářům.

V Basileji se ruská delegace jako jediná snažila změkčit připravený text deklarace k ukrajinské krizi. Ve svém shrnutí prvního jednacího dne proto nakonec musel Didier Burkhalter, ministr zahraničí předsednického Švýcarska, uvést, že konsensu se nepodařilo dosáhnout.

Zdroj: YouTube

Lavrov kritizoval vládu v Kyjevě, která podle něj přes Minské dohody neudělala nic pro ústavní změny či pro zahájení celonárodního dialogu, včetně jednání se zástupci vzbouřeneckých regionů na východě země.

Lavrov též zkritizoval rozhodnutí Kyjeva odříznout povstalecké oblasti od energií či tam přestat vyplácet penze. K takovému "agresivnímu chování" podle něj vybízejí ukrajinského prezidenta Petra Porošenka "ze zahraničí". "Pokud z nás někdo chce neustále udělat hlavní viníky a ustavit fórum, v němž bychom museli jako takoví vystupovat, pak je to špatně a nepodaří se to," řekl Lavrov.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama