Zákon o "zahraniční agentech" je třeba opravit, tvrdí Putin

Moskva - Ruský zákon, který nutí média a nevládní organizace užívat v komunikaci urážlivé označení "zahraniční agent", neodpovídá nynějším potřebám a je třeba ho opravit. V projevu v Kremlu to dnes prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Vladimir Putin
doporučujeme

Zákon, kritizovaný v ruských liberálních kruzích, nařizuje médiím a neziskovým a nevládním organizacím, které užívají zahraniční granty, používat ve veřejném prostoru označení "zahraniční agent". Nálepka podle kritiků zavání špionománií a je v ruském prostředí vnímána krajně negativně.

Podle Putina zákon chrání ruskou svrchovanost. "Buď Rusko zůstane svrchovaným státem, nebo zanikne," citoval šéf Kremlu svá vlastní slova ze čtvrtečního parlamentního projevu. Rusko musí samo rozhodovat o svém osudu, samo reagovat na problémy, kterých se nahromadilo mnoho, řekl Putin v projevu k členům prezidentského týmu, který hlavě státu radí v otázkách lidských práv.

"Přesto souhlasím s názorem, že zákon jistě musí být zdokonalen, není ideální a v lecčems neodpovídá současným potřebám. Je třeba ho opravit, protože v některých ohledech jde proti svému původnímu smyslu," konstatoval prezident.

Putin se rovněž v projevu ohradil proti nařčením z homofobie, které vyvolává ruský zákon o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží. Právní norma je terčem kritiky zejména v zahraničí kvůli možnému zneužívání k útokům na příslušníky sexuálních menšin. Většinová ruská společnost zákon přivítala.

Témata: Rusko | Vladimír Putin
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama