Rusko chce stíhat ukrajinské politiky kvůli terorismu

Moskva/Kyjev - Čtvrteční útok islámských radikálů na čečenskou metropoli Groznyj má ostrou dohru. Dnes se odehrál hlasitý spor mezi Moskvou a Kyjevem, do něhož se zapojila řada vysoce postavených politiků na Ukrajině i v Rusku.

Arsenij Jaceňuk, ukrajinský předseda vlády
doporučujeme

Ostrý slovní konflikt odstartovalo prohlášení ukrajinského zastupitele Andrije Levuse, který útočící džihádisty ironicky označil za ochránce lidských práv a vyzval Rusko, aby s nimi zahájilo dialog. Chtěl tak poukázat na analogii mezi čečenskými teroristy a vzbouřenci na Donbasu.

"Trestná operace Kremlu proti hnutí za lidská práva Kavkazský emirát vyvolává hluboké znepokojení," prohlásil poslanec Levus. "Čečenští bojovníci bojují za dodržování svých ústavních práv, za skutečnou federalizaci Ruska až do odtržení garantovaného ústavou," řekl zastupitel podle agentury Unian.

V prohlášení formulovaném po vzoru ruských memorand Levus Moskvě doporučil, aby s čečenskými bojovníky zahájila dialog, a to "nejlépe v Minsku". Ukrajina prý může jednání zprostředkovat a vyšle do "Lidové republiky Ičkeria" humanitární konvoj. Ičkeria je název Čečenska převzatý z islamistického slovníku, "lidovou republiku" si Levus přimyslel.

Ruská justice ale odmítla vzít ironii na vědomí a zahájila proti "nejmenovaným ukrajinským činitelům" trestní stíhání za podporu a schvalování terorismu.

Témata: Rusko | Ukrajina
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali

16.06.2021 17:10 Aktualizováno V Ženevě skončila po necelých dvou hodinách první část rozhovorů mezi americkým prezidentem Joem…

Ukrajinská vláda prodloužila karanténu do konce srpna

16.06.2021 14:38 Ukrajinská vláda prodloužila karanténu kvůli koronaviru do konce srpna, ale rozvolní některá…

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama