Hollande jednal v Moskvě s Putinem

Moskva - Francouzský prezident François Hollande se dnes během návratu z Kazachstánu zastavil v Moskvě a setká se s prezidentem Vladimirem Putinem. S odvoláním na prohlášení Kremlu o tom dnes informovala ruská média.

Francouzský prezident François Hollande, foto: Jean-Marc Ayrault

Francouzský prezident v pátek na tiskové konferenci v kazašské Astaně vyzval Putina, aby se místo ohlížení za minulostí soustředil na budoucnost a pomohl ukončit napětí na Ukrajině.

Ruský prezident ve svém čtvrtečním poselství o stavu Ruské federace s poukazem na minulé události obvinil z řady problémů v regionu Západ, který se podle něj snaží spustit kolem Ruska novou železnou oponu.

"Napětí a tlak v tomto okamžiku nemohou nijak přispět k řešení problémů," prohlásil tehdy Hollande s tím, že on, Putin, ukrajinský prezident Petro Porošenko a německá kancléřka Angela Merkelová by měli společně "zahájit proces zmírňování napětí". Žádné podrobnosti k tomu ale neposkytl.

Rusko a Západ by se měly vyvarovat vzájemného oddělení novými zdmi a měly by být schopny překonávat bariéry a nalézat řešení. Řekl to francouzský prezident François Hollande v úvodu schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na moskevském letišti Vnukovo, kde se dnes zastavil při návratu do vlasti z Kazachstánu. Schůzka má být věnována hlavně ukrajinské krizi, která se jeví nejvážnější zkouškou vztahů mezi Ruskem a Západem od konce studené války.

Ruský prezident ve svém čtvrtečním poselství o stavu Ruské federace s poukazem na minulé události obvinil z řady problémů v regionu Západ, který se podle něj snaží spustit kolem Ruska novou železnou oponu.

"Myslím, že bychom se měli vyvarovat toho, abychom tady měli další zdi, které nás mohou oddělovat. Je třeba v jistém okamžiku být schopen překonat překážky a nalézt řešení," řekl Hollande. "Přelétal jsem nad Moskvou a rozhodl jsem se tu zastavit, abych s vámi posoudil nejzávažnější problémy okolo ukrajinské krize a všeho utrpení, které kvůli této krizi zakoušejí Ukrajinci, Evropská unie a Rusko," dodal.

"Je třeba využít všech existujících možností pro nalezení východiska z krize. Chci teď s prezidentem Putinem vyslat poselství o snížení napětí, o tom, že to je nyní možné," řekl francouzský prezident. K Putinovým nadějím na brzké zlepšení situace na východě Ukrajiny poznamenal, že je záhodno beze zbytku splnit předchozí dohody, a to včetně dodržování příměří či respektování ukrajinské územní celistvosti a ukrajinských hranic, a v tom očekává "nejen pokrok, ale i konkrétní výsledky".

Putin také varoval Kyjev před snahou izolovat povstalecká území na jihovýchodě Ukrajiny, kde žije tři až pět milionů lidí, protože pak "by bylo těžké představit si územní celistvost Ukrajiny".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Peskov: Summit prezidentů Ruska a USA zaslouží znaménko plus

17.06.2021 12:50 Aktualizováno Summit prezidentů Ruska a Spojených států byl úspěšný, uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 00:01 NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 19:01 Aktualizováno Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Ukrajinská vláda prodloužila karanténu do konce srpna

16.06.2021 14:38 Ukrajinská vláda prodloužila karanténu kvůli koronaviru do konce srpna, ale rozvolní některá…

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Související:

Právě se děje