Rusko posílá do Donbasu houfnice a další vojáky, varuje Kyjev

Kyjev - Politici slibují příměří, to je ale zatím stále v nedohlednu. Nejméně dalších šest civilistů přišlo podle Kyjeva o život během uplynulých 24 hodin a tři byli zraněni při porušování klidu zbraní na východní Ukrajině. Do Donbasu prý stále míří další ruští vojáci nebo alespoň ruské zbraně. Ukrajinská armáda sleduje nepřátelské tanky pomocí dronů.

Ilustrační foto

O dalších mrtvých informovala agentura Ukrinform s odvoláním na tiskové středisko vojenské operace vedené armádou proti proruským separatistům, podle něhož jde o oběti palby povstalců. Ukrajinská armáda ráno uvedla, že rebelové za posledních 24 hodin v 55 případech porušili příměří palbou z děl a raketometů.

Agentura TASS na druhé straně s odvoláním na povstalecké zdroje uvedla, že při ostřelování města Horlivka zahynul muž, když na jeho dům dopadl dělostřelecký granát. Dalších pět osob - dvě ženy, dvě děti a muž - utrpělo zranění.

Mluvčí ukrajinské armády Dmytro Tymčuk dnes na svém facebookovém účtu tvrdil, že ruská armáda o víkendu poslala povstalcům další zbraně, včetně houfnic, a munici. Rovněž prý do povstaleckých oblastí přešli další ruští žoldáci a nové jednotky z útvarů přesunutých k ukrajinským hranicím. Mají nahradit utrpěné ztráty z předchozích dnů. Podle Tymčuka na území kontrolovaná vzbouřenci přišly i oddíly speciálních sil ruského ministerstva vnitra.

V Kyjevě, v Moskvě i v povstaleckém Doněcku se v posledních dnech hovoří o chystané schůzce kontaktní skupiny opět v Minsku. V září se tam zástupci ukrajinské vlády, povstalců a Moskvy za přítomnosti představitelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dohodli na příměří, které je však od té doby stále porušováno, z čehož se strany obviňují navzájem. Nová schůzka by měla zajistit respektování klidu zbraní.

Zahraničněpolitický poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov dnes prohlásil, že Rusko je na další jednání tento týden v běloruské metropoli připraveno. Ukrajinský prezident Petro Porošenko o víkendu navrhl, aby se kontaktní skupina sešla už v úterý, kdy má také začít platit nově dohodnuté příměří. Pro povstalce je to však příliš brzy. Jejich doněcký předák Denis Pušilin dnes podle agentury TASS uvedl, že Kyjev nejdříve musí potvrdit program jednání.

VIDEO: Ukrajinský dron sleduje ruské tanky

Zdroj: YouTube

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 00:01 NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje