Co kujou ve Washingtonu? Ruský politik varuje před zákeřnými plány

Moskva - Náměstek ministra zahraničních věcí Sergej Rjabkov dnes v ruské Státní dumě (dolní komora parlamentu) prohlásil, že se USA snaží pomocí sankcí svrhnout režim v Kremlu.

Ruský prezident Vladimír Putin na zasedání Bezpečnostní rady v Kremlu (22.7.2014).
doporučujeme

"Za formálně prohlašovaným cílem donutit nás ke změně pozice vůči Ukrajině je patrný a prakticky neskrývaný cíl vytvořit sociálně ekonomické podmínky pro změnu moci v Rusku," citovala agentura zástupce šéfa ruské diplomacie. Takový vývoj se stal "jednou ze zahraničněpolitických priorit Washingtonu", dodal.

Rjabkov vládě USA rovněž vyčetl, že k jejím prioritám rovněž "vždy patřilo úsilí odtrhnout od Ruska země SNS", tedy republiky bývalého Sovětského svazu. A tato snaha se podle něj "od začátku letošního roku objevila s novou silou a ve zvláště agresivní formě".

Ruský diplomat poslancům dále řekl, že překonání situace vzniklé ukrajinskou krizí a zavedením sankcí vůči Rusku potrvá dlouho. "Neumím říci, jestli jde nyní o novou 'studenou válku', jak dlouho nynější období potrvá, ale vím jedno: dostat se ze situace s americkými sankcemi nám potrvá dlouho, mnoho let," uvedl.

V této souvislosti připomněl čtyřicetileté trvání takzvaného Jackson-Vanickova dodatku, který omezoval obchod Američanů s Moskvou a byl zrušen teprve před dvěma roky.

"Historie ekonomických sankcí se nemůže pochlubit mnoha úspěchy. Stačí vzpomenout na několik příkladů z nedávné minulosti či stále aktuálních: Irák Saddáma Husajna, Severní Korea, Kuba nebo Irán. Ani západní představitelé si od zavedení sankcí neslibovali, že by pouze sankce samotné mohly chování Ruska změnit. V současném světě, stále více svázaném pravidly, však hrozí vážnější dopady, než pouze to, že sankce nepovedou ke změně v zacílené zemi," uvedl pro Ústav mezinárodních vztahů Ondřej Svoboda z Ministerstva průmyslu a obchodu.

"V Evropské unii může politika sankcí skončit fiaskem, a to přestože nová komise pod vedením Jeana-Clauda Junckera ani členské státy neplánují v nejbližší době na sankcích nic měnit. Naopak je možné, že se na pořad jednání osmadvacítky dostane téma jejich eventuálního rozšíření. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová po nedávno proběhlých separatistických volbách v Luhansku a Doněcku prohlásila, že otázka sankcí je stále na stole," pokračuje.

"Pokud však Soudní dvůr EU rozhodne, že protiruské sankce nejsou v souladu s právem EU, bude se jednat o těžkou ránu geopolitickým ambicím Unie, kdy po složitě hledané shodě nad jednotným postupem členských zemí je její politika oslabována dokonce jednou z vlastních hlavních institucí. Na globální úrovni mohou sankční války mezi Ruskem a západními zeměmi vést k destabilizaci celého mezinárodního ekonomického řádu, čehož jsou si jejich aktéři dobře vědomi. Právě z tohoto důvodu nebyly s nejvyšší pravděpodobností západní sankce ani ruská protiopatření prozatím na půdě WTO napadeny," dodal Svoboda.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama