Pat v Kosovu u konce, strany si nakonec plácly a vzniká koalice

Priština - Vnitropolitická krize v Kosovu vyřešena. Novým předsedou vlády bude šéf doposud opoziční strany Demokratický svaz Kosova (LDK) Isa Mustafa. Dosavadní premiér Hashim Thaçi, který vede Demokratickou stranu Kosova (PDK), bude místopředsedou vlády a zároveň ministrem zahraničí.

Ilustrační foto

Podpis dohody předcházel ustavujícímu zasedání parlamentu, které se právě kvůli dohadům o vládě koná až půl roku po volbách. V těch vyhrála Thaçiho PDK a měla podle ústavy právo sestavit vládu, žádná jiná strana s ní ale nechtěla jít do koalice, a poslanci by takový kabinet tedy neodsouhlasili. Vznikla tím patová situace.

Východisko z ní se našlo teprve až tím, že se Thaçi vzdal premiérského křesla. Koncem listopadu se ještě hovořilo o tom, že Thaçi ve vládě nebude a jako poslanec si počká dva roky na uvolnění úřadu prezidenta, který nyní vykonává Atifete Jahjagová.

Očekávalo se, že po dnešním ustavujícím zasedání parlament vzápětí odsouhlasí novou vládu. Prištinský tisk dnes ale uvedl, že by se o Mustafově kabinetu mělo hlasovat na samostatném zasedání zákonodárného sboru.

Zahraničněpolitická orientace Kosova je určována jeho choulostivou mezinárodněpolitickou situací, která je různými státy světa a různými mezinárodními organizacemi interpretována odlišně. Vzhledem k tomu, že Kosovo prozatím neuznává ani polovina členů OSN, je klíčovou úlohou kosovské zahraniční politiky získat další uznání ve světě.

K 1. 4. 2013 Kosovo uznalo 98 zemí OSN, z toho 22 členských států Evropské unie. Rovněž Česká republika s Kosovem navázala standardní diplomatické vztahy prostřednictvím uznání Kosova dne 21. května 2008, což stvrdila otevřením českého velvyslanectví v Prištině vedeného na úrovni chargé d´affaires k 1.srpnu 2008, které nahradilo dosavadní styčnou kancelář, otevřenou již v listopadu 2006.

Deklarovaným hlavním cílem zahraniční politiky Kosova je členství v EU a v NATO. Euroatlantická integrace je ale nerealizovatelná bez uznání všemi členy EU a NATO. Pět členských zemí EU, z nichž čtyři jsou zároveň i členy NATO (Řecko, Rumunsko, Slovensko, Španělsko + Kypr) Kosovo neuznává, a tak hlavní snaha Kosova je zajistit si uznání ze strany těchto zemí. Kromě států EU je pro Kosovo důležité zejména uznání nejdůležitějšími zeměmi třetího světa (tzv. BRIC) a některými klíčovými muslimskými zeměmi (Egypt, Indonésie), avšak diplomatická ofenzíva Srbska a Ruska většímu uznávání zatím brání, informuje MZV ČR.

Témata: kosovo

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 00:01 NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje