USA chtějí zaútočit na Rusko? Expert předkládá děsivé důkazy

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu schválila tento týden protiruskou rezoluci pouze z důvodu, že si Spojené státy vyhrazují právo na světovou dominanci a chtějí, aby se Rusko vrátilo do role vazalského státu. Tvrdí to alespoň kontroverzní sociolog James Petras z Binghampton University v New Yorku. Své vyhraněné názory prezentoval v rozhovoru pro server rt.com.

Ilustrační foto

Překvapila profesora, jenž je znám pro své radikální postoje, výše uvedená rezoluce s ohledem na současný stav americko-ruských vztahů?

"Ne, nepřekvapila, jelikož jsme v posledním desetiletí viděli, že se USA přibližují k ruským hranicím, militarizují pobaltské státy a přivádějí balkánské země na ruských hranicích do NATO. Převrat na Ukrajině, únorový puč v Kyjevě byl rozhodující událostí, jelikož z Ukrajiny vytvořil potenciální vojenské nástupiště k útoku na Rusko," tvrdí akademik.

"Následovalo referendum na Krymu, které se zvrhlo v ruskou anexi, což však není přesně to, co se stalo. Krymský lid se ve svobodných volbách rozhodl pro odtržení od Ukrajiny a přičlenění se k Rusku. Politika sankcí, manipulace s cenou ropy, vojenská opatření na hranicích s Ruskem - to vše ukazuje na velmi bojovnou a konfrontační politiku (Západu)", uvádí Petras.

  • Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podle bývalého kongresmana Rona Paula zmíněná americká rezoluce vydláždila cestu pro budoucí mnohem agresivnější kroky, které mohou vyústit ve válku s Ruskem. Myslí si sociolog, že je tento scénář skutečně reálný?

"Myslím, že toto nebezpečí skutečně hrozí. Ron Paul reprezentuje menšinu. Ale v tomto případě má naprostou pravdu. Rezoluce schválená kongresem je založena na smyšlených tvrzeních včetně myšlenky, že Rusko vyprovokovalo ukrajinskou krizi, když všichni víme, že k převratu a svržení volené vlády vedlo pouliční násilí. To je jedna z mnoha fabulací," míní profesor.

"A také se mi do mysli vkrádají předcházející vojenská angažmá a invaze Spojených států. Například tzv. zbraně hromadného ničení v Iráku, tzv. masakr v Benghází. A nyní je to myšlenka, že Rusko bylo nějak zapleteno v dění na Ukrajině. To je totální výmysl. Víme od Victorie Nulandové, že Spojené státy nalily v posledních 10 letech 5 miliard dolarů do přípravy státního převratu v Kyjevě," tvrdí zjednodušeně a jednostranně Petras.

"Takže velkým nebezpečím teď je, že si Washington vyhrazuje právo dominovat světu a Rusko by se podle něj mělo vrátit do role vazalského státu, kde bylo v éře Borise Jelcina v 90. letech," deklaruje sociolog.

"Toto je klíčový problém. Představa Washingtonu je, že Rusko bude jelcinovským Ruskem, Ruskem, které ovládají zločinci, oligarchové a zahraniční investoři. Domnívám se, že nechtějí přijmout Rusko jako normální rozvojovou zemi, která má vlastní bezpečnostní zájmy, speciálně co se týká vojenského ohrožení své bezpečnosti," dodává závěrem rozhovoru Petras.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západní, tak z ruské perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách. Děkujeme za pochopení.

Témata: USA | Rusko | Ukrajinská krize

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Související:

Právě se děje