Tahanice v Kosovu skončily, parlament schválil novou vládu

Priština - Od voleb v Kosovu uplynulo již šest měsíce, ale až dnes parlament dnes schválil novou vládu v čele s premiérem Isou Mustafou.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle bělehradského listu Večernje novosti má kabinet 19 členů a mezi třemi místopředsedy vlády jsou dosavadní premiér Hashim Thaçi a zástupce Srbské kandidátky, starosta města Gračanica Branimir Stojanović.

Hlasování o vládě, kterou Kosovo dostává až půl roku po parlamentních volbách, se o den opozdilo. Předpokládalo se, že zákonodárný sbor vysloví důvěru Mustafovu kabinetu ještě v pondělí večer po svém ustavujícím zasedání. Kvůli odchodu srbských poslanců se tak ale nestalo.

Na dnešní zasedání srbští zákonodárci opět přišli, když se podle srbských zdrojů dohodli na svých požadavcích se zástupci vládních stran. Jednokomorové Shromáždění Kosova má 120 poslanců, z nichž vládu podpořilo 73, zatímco 38 hlasovalo proti a dva se zdrželi. Mustafův kabinet hned poté složil přísahu.

Tahanice o sestavení vlády trvaly od červnových voleb. Vyhrála v nich Demokratická strana Kosova (PDK) dosavadního premiéra Hashima Thaçiho a podle ústavy tak získala právo sestavit novou vládu. Žádná z ostatních parlamentních stran s ní nechtěla jít do koalice, naopak se spojily a chtěly schválit vládu svou. Patovou situaci vyřešilo až to, že se Thaçi vzdal aspirace na další mandát v premiérském křesle.

K 1. 4. 2013 Kosovo uznalo 98 zemí OSN, z toho 22 členských států Evropské unie. Rovněž Česká republika s Kosovem navázala standardní diplomatické vztahy prostřednictvím uznání Kosova dne 21. května 2008, což stvrdila otevřením českého velvyslanectví v Prištině vedeného na úrovni chargé d´affaires k 1.srpnu 2008, které nahradilo dosavadní styčnou kancelář, otevřenou již v listopadu 2006.

Hlavními vývozními položkami z ČR do Kosova jsou čisticí prostředky, hovězí dobytek, elektroměry, elektrické akumulátory, zkapalněný butan, dřevěné a skleněné stavební materiály. Dovoz z Kosova do ČR je zanedbatelný, uvedlo MZV ČR.

Témata: kosovo
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama