Svět v nebezpečí, varuje Gorbačov. Pro Rusko, USA a EU má návrh

Moskva - Michail Gorbačov (83), bývalý vůdce SSSR, má obavy o budoucnost světa. Řešením by podle něj mohl být rusko-americký summit o globálních problémech.

Michail Sergejevič Gorbačov (v době své "slávy"), je ruský a bývalý sovětský komunistický politik, který byl v letech 1985–1991 vůdcem Sovětského svazu. Pokoušel se o změny, které by vedly ke zlepšení fungování sovětského komunistického a politického systému a k ukončení studené války, ale které vedly i ke konci vlády Komunistické strany Sovětského svazu (KSSS) a k rozpadu sovětského impéria.

Ukrajinská krize podle Gorbačova vyhrotila mezinárodní situaci do krajně znepokojivého stavu. "Úsilí o řešení situace na východě Ukrajiny je neúměrné oproti nebezpečí, které nám všem hrozí," varuje ruský politik, který za podíl na ukončení studené války obdržel v roce 1990 Nobelovu cenu za mír.

Rusko by podle Gorbačova mělo využít svého vlivu na východoukrajinské povstalce a Západ na ukrajinskou vládu s cílem ukončit násilnosti a zahájit politická jednání. Režim příměří porušují obě strany, Kyjev i "lidové republiky" porušují lidská práva a používají zvláště nebezpečné druhy zbraní, konstatuje Gorbačov v komentáři pro list Rossijskaja gazeta.

Západ i Rusko by se podle Gorbačova zároveň měly vrátit ke společnému boji proti globálním hrozbám. "Cožpak někomu prospěje ústup od boje s terorismem, se změnami klimatu nebo s epidemiemi?" ptá se ruský politik.

"Navrhuji vůdcům Ruska a USA zamyslet se nad uspořádáním summitu s širokým programem a bez předběžných podmínek. Obě tyto země mají zvláštní odpovědnost, a pokud se jí zřeknou, svět čelí těžkým následkům. Stejný summit je třeba uspořádat mezi Ruskem a EU," píše Gorbačov.

Gorbačov byl na Západě znám pod přezdívkou „Gorby", možná i proto, že byl méně asketický než jeho předchůdci. Dokonce vypukla „Gorbymánie", lidé ho totiž přímo milovali, protože přinášel mír a uvolnění poměrů v SSSR.

Roku 1987 uznal, že na jeho liberální politiku 'glasnosti' a přestavby měl vliv Dubčekův „socialismus s lidskou tváří." Když se jej ptali na rozdíl mezi Pražským jarem a jeho reformami, odpověděl: „Devatenáct let."

Jeho nápadným rysem bylo velké mateřské znaménko na čele. Zpočátku bylo na oficiálních fotografiích retušováno, později se naopak stalo symbolem glasnosti. Žertovalo se, že „na Slunci také bývají skvrny", ale také se připomínalo Zjevení svatého Jana a slova o šelmě, která má na hlavě vyhojené zranění: „Bůh šelmu poznamenal." Ruský záhadolog Pavel Globa se dokonce vytasil s proroctvím jakéhosi mnicha z 15. století, podle něhož posledním vládcem Ruské říše bude „poznamenaný Miška"; většina expertů však označila rukopis za falzifikát.

Témata: Michail Gorbačov | Rusko | USA

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Související:

Právě se děje