Schůzka v Minsku ohrožena, podle rebelů je vinen Kyjev. Co se děje?

Kyjev - Schůzka minské kontaktní skupiny pro urovnání krize na Donbasu, plánovaná původně na dnešek či pátek, se nejspíš neuskuteční. Podle povstalců je vinen Kyjev, který prý sabotuje jednání o stanovení konkrétního termínu. Na schůzce v běloruském Minsku má být potvrzena dohoda o klidu zbraní, výměně zajatců, stažení zbraní z frontové linie a správním režimu povstaleckých oblastí.

Ukrajinská armáda
doporučujeme

"Pokud během příštích dvou, tří hodin Kyjev s návrhem na termín schůzky nepřijde, pak se v pátek zástupci lidových republik do Minska nestihnou dostavit," řekl ruské agentuře TASS zástupce luhanských povstalců v kontaktní skupině Vladislav Dějněgo. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která jednání zprostředkuje, dnes v prohlášení vyjádřila připravenost se do rozhovorů zapojit, a to v kterémkoli termínu.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič dnes v Moskvě novinářům řekl, že jednání kontaktní skupiny bylo odloženo, protože je nezbytné "dohodnout se na jistých otázkách". Naznačil, že odpovědnost za odklad jednání padá na Kyjev.

Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, který na minských jednáních zastupuje ukrajinskou vládu, v rozhovoru s agenturou Interfax prohlásil, že uspořádat jednání nemá v nejbližší době žádný smysl. "V podmínkách, kdy druhá strana (tedy povstalci) není schopna zajistit režim zastavení palby, nepovažuji tuto schůzku za smysluplnou," řekl Kučma. Kyjev je podle něj ochoten jednat, jakmile bude klid zbraní platit.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v úterý vyhlásil na Donbasu "den klidu", který později Kyjev prodloužil i na středu. Přestože vzbouřenci s nabídkou na příměří souhlasili, na východě Ukrajiny lokální přestřelky neustaly. Podle dnešní informace ukrajinské armády za posledních 24 hodin na Donbasu zahynuli tři vojáci a osm jich bylo zraněno.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama