USA zvažují další sankce proti Rusku, Moskva hrozí odvetou

Moskva - Zdá se, že vztahy USA-Rusko se hned tak nezlepší. Pokud ve Washingtonu přijmou kvůli krizi na Ukrajině nové sankce proti Rusku, Moskva přistoupí k odvetným krokům.

Ruský prezident Vladimír Putin na zasedání Bezpečnostní rady v Kremlu (22.7.2014).
doporučujeme

Obě komory amerického Kongresu ve čtvrtek schválily zákon o podpoře svobody na Ukrajině, který kritizuje ruský tlak na Kyjev, otevírá dveře k dodávkám zbraní Ukrajině a k rozšíření protiruských sankcí. Aby zákon začal platit, musí ho ještě podepsat americký prezident Barack Obama.

"Zcela jistě to nebudeme moci nechat bez odpovědi," řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Psali jsme:  

Zákon navrhuje rozšířit stávající protiruské sankce na osoby a firmy, které provokují nestabilitu na Ukrajině, v Moldavsku, Gruzii a v Sýrii. V případě výpadků v dodávkách ruského zemního plynu členským státům NATO se má na sankčním seznamu Spojených států octnout i ruský monopolní vývozce Gazprom.

Moskva v reakci na tento zákon obvinila Washington, že dělá vše pro to, aby zničil předivo vztahů mezi oběma zeměmi.

Rusko počátkem září reagovalo na Západem uvalené sankce odvetným embargem na dovoz potravin z vybraných zemí (především USA, EU, Norsko, Kanada, Austrálie), a tak také Západ již dnes počítá škody způsobené ruskými akcemi. Opatření zaměřená na dovoz masa, ryb, ovoce, zeleniny a mléčných výrobků mají trvat rok. Rusko však v uzavírání svého trhu dál pokračuje.

Od 21. října se rozhodlo zakázat dovoz výrobků z hovězího masa, odřezků a masokostní moučky ze zemí Evropské unie pro jejich údajnou nevyhovující kvalitu. Ruská veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor měla opakovaně vyjadřovat výhrady ke kvalitě a bezpečnosti dovážených produktů z hovězího masa a masokostní moučky. Podle mluvčího Dumy se navíc vážně zvažuje balíček protiopatření v oblasti vesmírných a inženýrských technologií, nebo dokonce uzavření leteckého prostoru, jestliže dojde ze strany Západu k dalšímu zpřísnění sankcí.

"Ačkoli ruské akce prozatím nemají vážnější dopad na západní ekonomiky, jsou jednoznačně známkou zhoršujících se politických i hospodářských vztahů mezi Západem a Moskvou," uvedl Ondřej Svoboda z Ministerstva průmyslu a obchodu na serveru irr.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama