Moskva končí s projektem "Nového Ruska"? Jen propaganda, zní z Kyjeva

Kyjev - Ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk nevěří řečem o tom, že Moskva "končí" se svým projektem "Nového Ruska", které by měly tvořit separatistické východní oblasti Ukrajiny. Podle něj jde pouze o propagandistickou kampaň.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ke kampani patří například i prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, že Moskva je vlastně "jedinou silou, která se zasazuje o zachování Donbasu v rámci Ukrajiny".

Nynější zklidnění situace v Doněcké a Luhanské oblasti, nepříjemný ekonomický tlak západních sankcí na Rusko, včetně pádu kursu rublu, a určitý "uklidňující" tón Moskvy, vedly ke spekulacím, že by Kreml mohl přemýšlet o změně své politiky vůči Ukrajině.

"Fakta vyvracejí mírové úmysly Ruska," tvrdí ale Tymčuk. Odvolává se přitom na informace své analytické skupiny, z nichž vyplývá, že odborníci generálního štábu ruské armády a tajných služeb GRU a FSB nyní intenzivně pracují na vybudování "armády Nového Ruska".

Shánějí prý pod jedno velení všechny ozbrojené skupiny působící na územích proruských lidových republik Doněcké a Luhanské. Hrozí přitom, že ten, kdo se nepodřídí, přijde o pomoc z Ruska. Tato pomoc je v poslední době velmi intenzivní a zahrnuje mimo jiné zimní uniformy, různé vybavení a palivo.

Kromě toho prý bylo v poslední době zaznamenáno doplňování početního stavu povstaleckých jednotek, které utrpěly v předchozích bojích ztráty. Pokračuje také přesun ruských dobrovolníků na Donbas. "Nesnižuje se ani množství ozbrojených sil Ruské federace působících v Donbasu," zdůrazňuje současně Tymčuk.

Tvrdí rovněž, že zatímco ruské ministerstvo zahraničí vydává uklidňující prohlášení, v jižním vojenském okruhu Ruska se mobilizují velitelské štáby všech druhů vojsk. Kromě toho se tam nadále nacházejí útvary přesunuté dříve i z centrálního vojenského okruhu.

"Všechna tato fakta brání tomu považovat moskevský 'projekt Nové Rusko' za uzavřený," konstatuje Tymčuk.

Novorusko je mezinárodně neuznaný konfederativní stát, který byl vyhlášen 24. května 2014 na území Ukrajiny spojením Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky do jednoho společného celku.

Témata: Ukrajina | Rusko
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali

16.06.2021 17:10 Aktualizováno V Ženevě skončila po necelých dvou hodinách první část rozhovorů mezi americkým prezidentem Joem…

Ukrajinská vláda prodloužila karanténu do konce srpna

16.06.2021 14:38 Ukrajinská vláda prodloužila karanténu kvůli koronaviru do konce srpna, ale rozvolní některá…

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama