Rusko na kolenou. Padne Putin? Washington Post věští nebezpečný moment

"Drama, které se odehrává od včerejška v Rusku není pěkné. Směnný kurz rublu vůči dolaru se od poloviny června propadl o 50 procent a tento propad v posledních dnech zintenzivnil. Panický pokus Centrální banky zastavit sesuv v jednu hodinu ráno skončil neúspěchem. Rusko nyní čelí totální měnové krizi," začíná úvodník serveru Washington Post. Známý americký list v něm připisuje vinu za současný stav věcí ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Vladimír Putin

Putin selhal

"Pro prezidenta Vladimira Putina je to krize jeho vlastního jednání, přímý důsledek jeho drzého dobrodružství na Ukrajině, kde zabral Krym a rozvrátil Donbaský region prostřednictvím proruských separatistů," uvádí komentář.

"Putinovo tažení vedlo k západním sankcím vůči ruskému průmyslu, kterému blokují zoufale potřebné dofinancování na světových finančních trzích - kvůli tomu se výrazně zvyšuje jeho dluh. Především ropný gigant Rosneft byl tvrdě zasažen, což přimělo Putina k záchranné půjčce. Rusko má v devizových rezervách miliardy dolarů, ale nemůže jednoduše vyplatit každého, kdo musí splácet své dluhy. Tyto ždímané společnosti - v mnoha případech vedené Putinovými spojeni - mají jen malý prostor k manévrování," deklaruje Washington Post.

"Propad měny je také důsledkem pádu světových cen ropy. Tento pokles má mnoho důvodů, ale je nepopiratelným faktem, že Rusko zůstává silně závislé na vývozu ropy a Putin v posledních letech udělal jen málo, aby diverzifikoval hospodářství. Nízké ceny ropy podrazí příjmy ruského rozpočtu a vyšší úrokové sazby nastavené Centrální bankou poškodí hospodářský růst," očekává list.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Prosperita a stabilita byly v posledních letech základními prvky Putinovy formule, kterou potlačoval kritiky a udržoval si popularitu. Pokud se hospodářství začne propadat, může se to projevit i na jeho postavení. Nejslabší rubl v historii otřese důvěrou veřejnosti," míní úvodník.

"Mnoho Rusů již zažilo měnové výkyvy, naposledy v roce 1998. Praktickým dopadem slabého rublu je, že činí import dražším, což má vliv na tu část střední vrstvy a městské elity, které si dopřávají zahraniční zboží a cestují. Nárůst inflace však postihne každého. Západ se snažil nastavit své sankce co nejvíce tak, aby běžní Rusové zůstali ušetřeni a zasaženi byli především národní kleptokraté, ale touto ekonomickou krizí bude postiženo mnoho lidí," predikuje Washington Post.

Sankce a nátlak musí pokračovat

"Je důležité udržet Putina a jeho rozmařilé chování v centru pozornosti západní politiky - a mít na paměti, že Putin je strůjcem současných ruských potíží. Propad rublu může věštit nebezpečný moment. Doposud Putin tvrdohlavě odmítal stáhnout se z Ukrajiny a eskaloval násilí tam, kde se nacházeli jeho spojenci. Možná odpoví na poslední nejistotu dalším úderem na Ukrajinu, či někde jinde. Zcela jistě přitvrdí protiamerickou rétoriku," konstatuje list.

"Evropané možná budou větřit chaos v Rusku a zvažovat uvolnění sankcí, jelikož se blíží jejich obnovení v příštím roce. Měli by spíše pokračovat v tom, aby (Putinovi) ukazovali, cesty, kterými může vybruslit bez ztráty tváře, což dělali od počátku. Ale tváří v tvář jeho pokračující agresi nesmí polevit," burcuje závěrem Washington Post.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západní, tak z ruské perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách. Děkujeme za pochopení.

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 12:52 Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Peskov: Summit prezidentů Ruska a USA zaslouží znaménko plus

17.06.2021 12:50 Aktualizováno Summit prezidentů Ruska a Spojených států byl úspěšný, uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Související:

Právě se děje