Co se děje v Norsku? Konec mlčení o praktikách tamní sociálky

Praha/Oslo - Europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský se aktivně věnuje případu norských úřadů, které už čtvrtým rokem zadržují Češce Evě Michalákové její dva syny. Ve svém komentáři, který poskytl serveru EuroZprávy.cz prozradil, co se v severské zemi skutečně děje.

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/

Chování Barnevernetu bylo dlouho v Norsku tabuizovaným tématem.Celý problém začal v roce 1992, kdy vláda zřídila takzvanou sociální radu, což je úřad, který ale má pravomoc odebrat děti bez jakéhokoliv soudního slyšení. Žádná hlasitější kritika Barnevernetu se donedávna v Norsku neobjevila. Navzdory řadě případů bezdůvodného odebírání dětí Norové této instituci spíše věří.

Nepomohla ani kauza z roku 2007. Tehdy bylo Norsko usvědčeno v případě, který je jako vejce vejci podobný tomu českému, u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Jediný rozdíl je takový, že se v roli hlavního poškozeného octl namísto matky otec.

Norsko prohrálo již jeden soud

Norský soud tehdy zakázal původem chilskému muži jménem Sanchez Cardenas vídat své děti, které byly odebrány do pěstounských rodin. Otec byl totiž podezřelý ze sexuálního zneužívání. A přestože proti němu nebyly žádné důkazy a policie obvinění odložila, Barnevernet a soud stále opakovaly, že otec čelil podezření a proto bylo odebrání zcela v pořádku!

A právě proto shledal Evropský soud pro lidská práva v roce 2007 Norsko vinným. Případ odebrání dětí byl naprosto jasným a nezpochybnitelným porušením lidských práva. Severská země ale dále jednala, jako by se nic nedělo. Systém funguje bez větších změn jako dříve.

Presumpce neviny Norům nic neříká?

To se ale může zanedlouho změnit.Odebrání českých dětí rodině Michalákových v Norsku přerostlo v otevřenou kritiku tamního sociálního systému a fungování úřadu „ochranu dětí" Barnevernet napříč celou Evropou.

Nejde samozřejmě zdaleka jen o záležitost českých dětí. Po České republice se ke kritice tamních úřadů připojilo i Polsko, Rusko, Slovensko, Litva, Lotyšsko nebo Estonsko. Zejména u prvních tří zmíněných zemí byly zaznamenány podobné případy jako u paní Michalákové.

Kritika se začíná ozývat i od samotných Norů

Velmi ostře odsoudila odebrání nová norskástrana Liberalistene (svobodní). Její předseda Espen Hagen Hammer popsal ve svém dopise kauzu českých dětí více než vystižně: "Vzít rodičům děti bez předložení důkazů před soudem je hrubé porušování občanských práv. Síla státu je natolik velká a potenciálně nebezpečná, že musí být neustále hlídána a vyvážena svobodami člověka. Každý, kdo vůči občanovi používá státní moc, musí předložit jasné důkazy a prokázat, že o užití této moci není pochyb a že tento postup byl nutný a nezbytný." V případě Evy Michalákové samozřejmě žádné přesvědčivé důkazy předloženy nebyly.

Věci se chopil i norský novinář Jan Simonsen, který je velkým kritikem tamních poměrů. V pátek na jednání v Poslanecké sněmovně navíc přislíbil pomoc s případem přímo v Norsku. Vyhráno ale ještě rozhodně není.

Kritikou případ nekončí

Ano, už se začala ozývat první hlasitější kritika přímo z Norska. Tím ale věc nekončí, protože je nutné získat podporu napříč širší veřejností a také mezi dalšími norskými politiky, aby bylo možné tlačit na zrušení nynějšího stavu, kdy má Barnevernet fakticky postavení státu ve státě. Jen tak bude možné učinit spravedlnosti zadost a usekat chapadla oné „chobotnici," která bez jakéhokoli důvodu a vnější kontroly bere lidem děti," píše europoslanec Tomáš Zdechovský.

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Související:

Právě se děje