Putin: Západ by rád z ruského medvěda udělal vycpaného medvídka

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin se na dnešní tiskové konferenci okrajove dotkl i zahraniční politiky. Mluvil o rostoucí zdi mezi Ruskem a Západem, pak přišla řeč na medvídka.

Vladimír Putin, ruský prezident

"Není rozšiřování NATO zdí, virtuální zdí?" řekl Putin a dodal: "Chceme, aby naši partneři pochopili, že nejlepším řešením je tyto zdi přestat budovat a vytvořit jednotný prostor."

Putin přirovnal Rusko k medvědovi, který brání svou tajgu. Nepřátelé by prý ale tohoto medvěda rádi viděli připoutaného k řetězu, aby mu pak mohli vytrhat zuby a drápy, čímž by z něj udělali bezbranného a nepotřebného medvídka. "Chceme, aby se náš medvěd stal jen vycpaným zvířetem?" řekl.

Události kolem Ukrajiny ukázaly, že Rusko nově formuluje a realizuje svou zahraničně politickou doktrínu. Ruská anexe Krymu a angažovanost ve vojenském konfliktu přivedly k dosud nevětšímu vyhrocení vztahů mezi Ruskem a Západem, které se vně projevuje především obchodními a personálními sankcemi, pozastavením řady formátů spolupráce a komunikace, včetně schůzek na nejvyšší úrovni. Podstatou krize je pak ztráta důvěry: ze strany Západu jako reakce na principiální porušení mezinárodního práva, ze strany Ruska jako reakce na dlouhodobé přehlížení ruských zájmů a vnucování vůle ze strany Západu.

Vzhledem k tradičnímu významu multilaterálních vztahů v zahraniční politice Ruska se dá očekávat, že ruské aktivity v mezinárodních organizací mohou doznat změn. Už první reakce na ruskou anexi Krymu vyústily v omezení jeho členství v G8 (a to v roce kdy mělo skupině předsedat; země G7 oznámily, že se nezúčastní summitu v Soči), OECD zastavila přístupová jednání s Ruskem. EU zastavila vízový dialog, jednání o nové dohodě a zrušila červnový summit EU-Rusko v Soči. Rusko se chová asertivně v RB OSN.

Rusko bude i nadále usilovat o obnovení své pozice coby světové velmoci a hlavního arbitra na postsovětském prostoru. To bude probíhat na všech fórech a Rusko zde bude hájit své zájmy bez ohledy na postoj světového společenství. Bude pokračovat aktivita v prioritní eurasijké oblasti a v uskupeních, která představují alternativu "západním" strukturám, predikuje businessinfo.cz.

Témata: Vladimír Putin | Rusko

V Bělorusku začal soud s manželem opoziční vůdkyně Cichanouské

24.06.2021 13:08 V Gomelu, asi půlmilionovém městě na jihovýchodu Běloruska, začal dnes soudní proces s opozičními…

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Související:

Právě se děje