Viník konfliktu na Donbasu? Putin pokračuje v démonizaci Kyjeva a Západu

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin rétoriku vůči Ukrajině nemění. Vinu za konflikt na východě Ukrajiny opět přisoudil Kyjevu, kde se prozápadní režim dostal k moci "státním převratem" a pak se spor s východní Ukrajinou snažil řešit zprvu násilím a nyní hospodářskou blokádou.

Ruská armáda, ilustrační fotografie

"Slýcháme mnoho bojovných prohlášení, věřím však, že ukrajinský prezident Petro Porošenko je naladěn na mírové řešení," řekl Putin.

"U nás v Rusku za vše odpovídá prezident, tak jako v skoro každé prezidentské republice. A za osud vojáků odpovídá vrchní velitel. U nás je to stejný člověk. Všechny lidi, kteří na výzvu srdce plní svou povinnost, dobrovolně se účastní bojových akcí, a to i na jihovýchodě Ukrajiny, nelze považovat za žoldnéře, protože za to neberou peníze," řekl Putin, bez konkrétnějších podrobností.

Současně zdůraznil, že "trestnou operaci (na východě Ukrajiny) vedou kyjevské úřady", a ne ruské. Ani proruští separatisté nevyslali své jednotky na Kyjev, ale naopak.

Při odpovědi na jiný dotaz, ohledně hrozby převratu v Rusku, Putin připomněl, že při uzavírání únorové dohody mezi tehdejším ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem a opozicí o pokojném řešení krize v Kyjevě, kterou zprostředkovalo Německo, Francie a Polsko, jednala Moskva s americkým vedením a Američané prý "prosili jen, aby Janukovyč neuplatnil (proti opozičním demonstrantům) sílu - neuplatnil ji a následoval státní převrat!".

A to podle Putina i proto, že Západ nezastavil radikály a neřekl jim, že se Ukrajinci nestanou součástí evropské rodiny, pokud povolí extremismus. "Kdyby se to udělalo, nebylo by nyní války!" zdůraznil.

"Po letní ukrajinské ofenzivě a osvobození Slovjansku spolu s řadou dalších měst, která byla zastavena za aktivního přispění Ruska, došlo ke stabilizaci fronty. Ukrajinci výrazně vylepšili své obranné pozice (například přístavní město Mariupol bylo v době srpnového vpádu z Ruska směrem k němu takřka bez jakékoliv ochrany) a celý konflikt se postupně transformoval v poziční válku, v níž nemá ani jedna strana rozhodující převahu. Tato patová situace je možná tím vůbec nejtragičtějším, co mohlo místní obyvatelstvo potkat, neboť v případě rychlého vítězství ukrajinské strany by mohla začít rekonstrukce regionu ještě před zimou," tvrdí na serveru Natoaktual.cz Michal Lebduška z Asociace pro mezinárodní otázky.

"Jasným důkazem toho, že ukrajinské straně jde o osud civilistů, je ale nicméně fakt, že za frontu stále proudí (pokud nebyla zničena infrastruktura) plyn a elektřina z Ukrajiny. Zcela zásadním problémem je však vliv ruské propagandy, která mezi civilisty silně deformuje vnímání situace a jež může být do budoucna obrovským problémem v případném procesu reintegrace těchto regionů do Ukrajiny. Veškeré civilní oběti jsou totiž pochopitelně dávány za vinu Ukrajincům, kteří jsou ruskými médii dlouhodobě démonizováni," dodal Lebduška.

V Bělorusku začal soud s manželem opoziční vůdkyně Cichanouské

24.06.2021 13:08 V Gomelu, asi půlmilionovém městě na jihovýchodu Běloruska, začal dnes soudní proces s opozičními…

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Související:

Právě se děje