Lavrov a Kerry jednali o sankcích, telefonát byl velmi ostrý

Moskva - Americký Kongres schválil další protiruské sankce a reakce Moskvy na sebe nenechala dlouho čekat. "Zákon je s to nadlouho podlomit možnosti normální spolupráce mezi USA a Ruskem," varoval dnes šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v telefonátu se svým americkým protějškem Johnem Kerrym. Lavorv také kritizoval snahu Ukrajiny zrušit svou neutralitu.

Sergej Lavrov a John Kerry
doporučujeme

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že se rozhovor odehrál z americké iniciativy.

Zmíněný zákon sice americký prezident Barack Obama ve čtvrtek podepsal, ale s tím, že zatím nových restrikcí nevyužije. Naopak je připraven již uplatněné sankce zmírnit, pokud Moskva "podnikne kroky ke zmírnění napětí způsobeného její agresí proti Ukrajině".

Obama netajil svoje výhrady k iniciativě Kongresu z minulého týdne, aby byly vytvořeny podmínky pro rozšíření sankcí zaměřených na osoby a firmy provokující nestabilitu na Ukrajině. Norma navíc otevírá dveře k dodávkám zbraní Ukrajině. Podle šéfa Bílého domu se tím vysílá matoucí signál evropským spojencům i Rusku v době, kdy panují zvýšené naděje na diplomatické urovnání krize na východě Ukrajiny.

Lavrov dnes také kritizoval jako konfrontační čtvrteční návrh ukrajinského prezidenta Petra Porošenka parlamentu, aby zrušil neutrální postavení Ukrajiny.

Nicméně podle agentury TASS šéf ruské diplomacie také uvedl, že ostrá Porošenkova prohlášení o zrušení neutrality, vyhnání Ruska z řad stálých členů Rady bezpečnosti OSN či o hospodářské blokádě povstaleckého Donbasu na východě Ukrajiny "nejsou ničím jiným, než daní té rétorice, po které baží válkychtivá strana v Kyjevu", zatímco sám Porošenko podle Lavrova vyvíjí snahu o urovnání konfliktu.

"Neutrální status Ukrajiny, který byl zakotven v zákoně o principech vnitřní a zahraniční politiky, se ukázal jako neúčinný, pokud jde o ochranu před vnější agresí a nátlakem," konstatuje se v odůvodnění Porošenkova návrhu. Prezident přitom návrh určil jako naléhavý k mimořádnému projednání zákonodárným sborem, Nejvyšší radou.

"Obamova zahraniční politika není realistická; je spíše kombinací neoisolacionismu, cynismu a slabosti. Je to politika idealistická; sice v jiném smyslu než Bushova idealistická politika šíření demokracie ve světě, je naivně-idealistická v témže smyslu, jako vedl prezident Jimmy Carter (1977-81) a která vychází z iluze, že když já, Amerika, nechám svět na pokoji, svět se nutně stane mírovějším, klidnějším a lepším místem pro život, a když se ke svým protivníkům budu chovat jako přítel, oni se nutně mými přáteli i stanou," uvedl pro Natoaktual.cz Roman Joch z Občanského institutu.

"Carter alespoň po sovětské invazi do Afganistanu v prosinci 1979 prozřel, a tak jeho zahraniční politika v posledním čtvrtém roce jeho prezidentství byla odlišná od té v jeho třech letech předchozích; Obama má před sebou ještě roky dva – a otázkou je: prozře?" ptá se Joch.

"Rusko se během roku 2013 pokusilo zlikvidovat status Ukrajiny coby neutrální země mezi Evropskou unii a Ruskem; země, která sice není v NATO, ale bude mít asociační dohodu s EU; místo toho se Putin pokusil připoutat si ji těsně k Rusku a zatáhnout do Euroasijského svazu. Když to Ukrajinci neakceptovali a rebelovali, na jaře 2014 podnikl vůči Ukrajině agresi, okupoval a odtrhl její Krym, podněcuje separatisty na jejím východě a podporuje je svými vojáky, komandy a zbraněmi," míní Joch.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama