Putin dostal na frak. Komentáře ruského tisku jsou zdrcující

Moskva - Spíše ironicky komentuje ruský tisk čtvrteční tříhodinové vystoupení prezidenta Vladimira Putina, věnované hlavně uklidňování nálad po dramatické devalvaci rublu. "Život se po takových tiskových konferencích stává veselejším a svět jasnějším," nadepsal liberální list Vedomosti.

Vladimir Putin

Skvělý nápad vysílat prezidentovu tiskovou konferenci v přímém přenosu posloužil podle komentátora hlavně tomu, že "zase jsme se přesvědčili, že všichni nepřátelé lžou a že náš prezident je nejživější ze všech živých", čili žádný nesrozumitelný android - to když třeba hovoří o gruzínském exprezidentovi Saakašvilim jako o "všivákovi". A také Putin dokazoval lidu, že "stejně jako dříve ví vše o všem a vždy nade vším bdí".

Lze tedy odhodit stranou zrádné myšlenky o selhání vedení země, které člověka mohou napadnout při pohledu na kurz dolaru: "Ne, ne, vše bylo promyšleno, vše je kontrolováno - a jestli ne, tak zase bude, nanejvýš za pár let." Zkrátka, "Rusové - a nejen Rusky - milují svoji vládu ušima", a "kde jinde by se dalo v naší těžké době uslyšet tolik opravdu uklidňujících slov", na rozdíl od lamentujících bankéřů. A jestli Západ obviňuje Rusko z porušování nějakých hloupých pravidel, tak Putin jim vyčte mučení islamistů a zákaz vjezdu oblíbeného zpěváka Josifa Kobzona do Lotyšska, jakož i vysvětlí, že agresivní je NATO, zatímco ruští vojáci na Ukrajině uposlechli volání srdce a skutečným opozičníkem býval Lermontov; jinými slovy všem je vše jasné, ironizují Vedomosti.

"Tisková konference ruského prezidenta k závěrům asi nejdramatičtějšího roku v tomto století neodpověděla na klíčovou otázku, co bude s vlastí a s námi. Spíše vznikl dojem, že nejen svět a Rusko, ale i země a její vedení existují v rozdílných realitách," usoudil internetový list Gazeta.ru. Ačkoli se zhroutil měnový trh a vypukla naplno finanční krize, nezaznělo nic konkrétního a prezident hovořil jakoby se nic zvláštního nestalo.

Prezidentův příslib "odskoku do přebytku" se neopírá o žádné seriózní argumenty, podotkl komentátor a pozastavil se nad tím, že vše v ekonomice se prý sladí samo od sebe, za rok za dva, a to "nevyhnutelně", jak Putin několikrát zopakoval.

"Tak bodrý tón si prezident asi vybral schválně, aby uklidnil lid (...) Ale bohužel neuklidnil všechny: dokonce i při růstu cen ropy na světových trzích rubl během tiskové konference klesal," upozornil autor. Podle jeho názoru sklíčenost elit z krize a úporná neochota Ruska přiznat si její vnitřní a politický - nejen ekonomický - charakter mohou v budoucnu vážně ohrozit stabilitu země.

Nejenže Putin neohlásil žádné demise a zklamal tím naděje na nového premiéra, ale přímo dal najevo, že je vcelku spokojen s ústřední bankou, s vládou i s šéfem ropného koncernu Rosněfť Igorem Sečinem, tedy že nadále hodlá lavírovat mezi relativními jestřáby v politice a relativními liberály v ekonomice.

"Sotva však valuty v bankách či pohanku v obchodech skupují výlučně odpůrci režimu - a to pád rublu i chaotické vykupování zboží bývá známkou krize důvěry lidí ve stát, jak řadových občanů, tak firem," poznamenal list Gazeta.ru. Soudí, že jakkoli prezident nepříjemné otázky ponechal bez odpovědi a jeho rétorika se stala ještě tvrdší a lidovější, realita stejně donutí režim reagovat na krizi.

Zatím je však nejasné, zda se vládě a centrální bance podaří uhasit ekonomický požár v zemi, která se uchází o globální roli v novém světovém pořádku. A to "naše neuvěřitelně útočná zahraniční politika fakticky zahnala zemi nejméně na rok do hluboké ekonomické obrany". "Vlastní ekonomika se stává úhlavním nepřítelem Ruska," tvrdí Gazeta.ru a doporučuje režimu "přiznat si novou realitu a věnovat se raději vlastní zemi než boji s nikoli vždy skutečnými vnějšími hrozbami".

Témata: Vladimír Putin | Rusko

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Související:

Právě se děje