Co čekat od Moskvy? Putin opět "chřestí" s jadernými zbraněmi

Moskva - Ruská vojenská doktrína je nadále obranná, ale svou bezpečnost bude země hájit tvrdě, řekl dnes ruský prezident Vladimir Putin na armádní konferenci v Moskvě. Přišla řeč i na jaderné zbraně.

Ilustrační foto

Šéf Kremlu také oznámil, že v příštím roce ruská armáda svůj jaderný potenciál posílí padesátkou mezikontinentálních balistických raket. "Dovedete se představit, jaká je to síla," upozornil Putin.

Rusko vyvinulo a testovalo svou první atomovou bombu v roce 1949. Svůj arzenál vybudovalo během soupeření se Spojenými státy v průběhu studené války. Sovětské jaderné síly rapidně vzrostly v padesátých a šedesátých letech 20. století.

Sovětský arzenál dosáhl svého vrcholu v roce 1986. Po pádu Sovětského svazu vrátily bývalé svazové republiky střely a bomby, umístěné na svých územích, zpátky do Moskvy. Rusko vlastní asi 2 800 hlavic.

Zdokonalování pozemních, námořních i vzdušných jaderných sil je podle prezidenta prioritním úkolem ruských ozbrojených sil. "Je to nanejvýš důležitý faktor udržování globální rovnováhy, který fakticky vylučuje možnost totální agrese proti Rusku," řekl ruský prezident.

Putin také poděkoval ruským vojákům za profesionalitu, kterou letos na jaře projevili při okupaci ukrajinského Krymu. "Chci znovu poděkovat velení ozbrojených sil, jednotkám a všem vojákům za přesné, zdrženlivé a koordinované akce, za statečnost a profesionalitu v době krymských událostí," zdůraznil Putin.

Ruští vojáci podle něj "nepochybně uchránili obyvatele poloostrova před velkým neštěstím, před krveprolitím a humanitární katastrofou a zajistili podmínky pro svobodný projev občanské vůle během referenda," řekl ruský prezident.

Putin se dnes v projevu vyslovil i k sílící aktivitě armády v ruském sektoru Arktidy. "Militarizací Arktidy se nezabýváme. Naše akce v tomto regionu jsou svým rozsahem zdrženlivé a rozumné, ale absolutně nezbytné pro zajištění obranyschopnosti země," konstatoval šéf Kramlu.

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje