Mír na Donbasu ohrožen, videokonference skončila nezdarem

Kyjev - Dnešní videokonference kontaktní skupiny o Ukrajině nepřinesla dohodu o datu ani programu minské schůzky, sdělil zástupce doněckých radikálů na jednání Denis Pušilin. Zabránit nové eskalaci bojů se v neděli a pondělí pokusí představitelé Běloruska a Kazachstánu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Videokonference se kromě Pušilina a zástupce luhanských radikálů Vladislava Dějněga zúčastnili představitelé Kyjeva, Moskvy a zástupci OBSE. Očekávalo se, že se dohodnou na datu již několikrát odloženého jednání v Minsku a na podrobném programu. Pušilin z nezdaru dnešní videokonference obvinil ukrajinské vedení a za nejvhodnější datum jednání v Minsku označil 22. nebo 23. prosinec.

Jednání v Minsku by mělo potvrdit platnost příměří na Donbasu, díky němuž 9. prosince na východě Ukrajiny utichly těžké zbraně. Dohoda by se měla týkat i výměny zajatců podle principu "všichni za všechny" a stažení výzbroje z donbaské fronty.

Diplomatické úsilí o vyřešení ukrajinské krize hodlají v příštích dnech podpořit prezidenti Běloruska a Kazachstánu, považovaní za nejbližší spojence Kremlu. Podle běloruské prezidentské kanceláře se prezident Alexandr Lukašenko v neděli v Kyjevě setká s ukrajinským partnerem Petrem Porošenkem.

V pondělí je podle kazašských médií v Kyjevě očekáván prezident Nursultan Nazarbajev. Kazachstán se snaží v rusko-ukrajinském sporu o neutralitu, opakovaně ale zdůrazňuje nutnost zachování územní celistvosti Ukrajiny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama