Kdo vyprovokoval masakr na Ukrajině? Novinář se zamyslel a je to drsné

"Byla to Evropská unie, kdo vyprovokoval ukrajinský masakr, nikoliv Vladimir Putin. EU se totiž bezohledně snaží zatáhnout kolébku ruské kultury do svého vlastního impéria," uvádí začátkem svého komentáře zveřejněného na serveru The Telgraph britský novinář s kontroverzní pověstí Christopher Booker. Publicista, který například s oblibou zpochybňuje škodlivost kouření či negativní vliv asbestu na lidské zdraví, se zamyslel nad příčinou stávající války na Ukrajině.

Evropská Unie
doporučujeme

Putin není Hitler

"Jedním z nejvíce zavádějících a děsivých příběhů roku se stal absurdní a Západem neustále překrucovaný důvod tragického krveprolití, k němuž dochází mezi Ruskem a Ukrajinou," konstatuje Booker.

"Vše je prezentováno jako jasná vina ruského 'diktátora' Vladimira Putina, kterého Hillary Clintonová a princ z Walesu přirovnávají k Hitlerovi kvůli jeho anexi Krymu a podněcování ozbrojeného povstání na východě Ukrajiny," nelíbí se novinářovi.

"Je přitom doslova vymazána klíčová role, kterou v rozpoutání této krize sehrála bezohledná snaha Evropské unie zatáhnout kolébku ruské kultury do svého vlastního impéria,"kritizuje publicista.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Dalo se přitom jasně předpokládat, že Rusko a etničtí Rusové na východě Ukrajiny budou reagovat tak, jak reagovali. Stejně tak bylo přáním drtivé většiny obyvatel Krymu, které z 82 procent tvoří rusky hovořící lidé, znovu se připojit k zemi, jejíž součástí byli téměř po dvě staletí. Ponechme stranou možnost, že Rusko bude pouze nečině přihlížet a nereagovat na to, jak přístavy v tamních klíčových vodách přebírá Severoatlantická aliance," míní Booker.

Bezohledný expanzionismus EU

"Skutečnou příčinou tohoto bezbožného nepořádku je moment, kdy se bezohledný expansionismus Evropské unie, která vznikla za účelem likvidace nacionalismu, konečně střetl s pevným národně identickým cítěním, které přes všechny své nedostatky ztělesňuje prezident Putin," tvrdí žurnalista s kontroverzní pověstí.

"On a jeho lid nyní zřejmě zaplatí děsivou cenu. Ale není možné takto dráždit ruského medvěda hloupými poznámkami, jako je například prohlášení (britského premiéra, pozn. překladatele) Davida Camerona, že by si přál vidět Evropu táhnoucí se od Atlantiku po Ural. Je jasné, jaká přijde reakce," varuje komentář.

"Jak jsem již napsal v březnu, nebezpečný návrh Evropské unie přijmout do svých řad Ukrajinu musíme zřejmě chápat především jako akt fatálního sebeklamu, podobně jako když se stejně bezohledně zavadlo euro," domnívá se Brit.

"To, kam tyto dva bláznivé omyly mohou ve skutečnosti vést, začínáme vidět teprve teď - přinejmenším dokud bude Rusku stále zásobovat Evropskou unii více než třetinou její spotřeby zemního plynu," připomíná závěrem Booker.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západní, tak z ruské perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách. Děkujeme za pochopení.

Témata: EU | Rusko | Ukrajinská krize
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama