Spása pro Rusko? Čína slibuje ekonomickou pomoc

Peking - Čínský ministr zahraničních věcí přislíbil, že Peking pomůže Rusku zvládnout ekonomické problémy, v nichž se momentálně země nachází v důsledku západních sankcí a padajících cen ropy. Podle Číny je řešením posílení vzájemného obchodu v čínské měně, jüanech. Informuje server rt.com.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Rusko má kapacity a know-how na to, aby se s aktuální obtížnou hospodářskou situací vypořádalo. Pokud bude ruská strana potřebovat, poskytneme nezbytnou pomoc, v rámci našich možností," uvedl šéf čínského diplomatického resortu Wang I.

Nabídka přichází v době, kdy se Rusko stále vzpamatovává ze šoku, který přinesl extrémní propad hodnoty rublu minulý týden. Ruská měna se v úterý propadla o 20% vůči euru a dolaru. Po jistých intervencích Centrální banky sice mírně posílila, avšak stále se nachází na polovičních hodnotách oproti letošnímu březnu.

Jedno z cest, jak potížím čelit, by podle čínského ministra obchodu Kao Chu-čchenga mohlo být zintenzivnění vzájemného obchodu obou zemí v čínské měně, jüanech. Ten je v posledních letech obecně na vzestupu. Podle Kaoa by však aktuální situace mohla znamenat nový impulz.

Čína se sama snaží oslabit dominantní postavení amerického dolaru jako klíčové měny na světových trzích. Cílem se zmírnit vliv západních finančních institucí, které poskytují půjčky právě v dolarech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 12:30 Aktualizováno Hlavní bude obnovit osobní kontakt a zavést dialog, řekl dnes před summitem s americkým prezidentem…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama