Kazachstán se vložil do ukrajinské krize, Porošenkovi slibuje uhlí

Kyjev - Kazachstán je připraven pomoci hospodářské obnově Ukrajiny a přispět k urychlení mírového procesu na Donbasu. V besedě s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem to dnes v Kyjevě prohlásil kazašský vůdce Nursultan Nazarbajev.

Petr Porošenko, ukrajinský prezident
doporučujeme

Podle úřední zprávy o jednání se prezidenti dohodli, že Ukrajina bude z kazašského naleziště Ekibastuz získávat energetické uhlí, jež má nahradit výpadky z donbaských šachet zablokovaných válkou. Podle ukrajinských médií se těžba na východě země od dubnového vypuknutí bojů snížila až o čtyři pětiny.

Nazarbajev se rovněž s Porošenkem dohodl na tom, že v plném rozsahu obnoví vojensko-technickou spolupráci. Ta by mohla alespoň částečně nahradit kooperaci ukrajinských a ruských firem narušenou válkou.

O zprostředkování rusko-ukrajinského konfliktu se už od září snaží i běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který v Kyjevě jednal v neděli. Nazarbajev i Lukašenko mají z Kyjeva namířeno do Moskvy, kde budou v úterý jednat s ruským hostitelem Vladimirem Putinem o bezpečnostních problémech postsovětského prostoru.

Jednání se uskuteční na platformě Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB), obranného spolku bývalých sovětských republik ovládaného Moskvou. Členy ODKB jsou kromě Ruska, Běloruska a Kazachstánu ještě Arménie, Kyrgyzstán a Tádžikistán. Ukrajina členem není.

Zdroj: YouTube
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama