Vztahy Rusko-Západ v troskách, Lukašenko vydělává: Přítulné telátko saje od dvou matek

Minsk - Zatímco vztahy mezi Ruskem a Západem se zhoršily, jedna země sklízí odměnu. Tou zemí je Bělorusko, jehož autoritářského vůdce kdysi Spojené státy a Evropská unie překřtily na "posledního evropského diktátora". Prezident Alexandr Lukašenko si ale teď vychutnává novou roli zprostředkovatele mírových rozhovorů na Ukrajině a jeho země má slušný užitek z toho, že opětovně zpracovává nebo jednoduše balí do nových obalů evropské potraviny, jejichž dovoz Moskva v odvetě za západní sankce zakázala.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko

Zářným příkladem budiž vývoz mořských ryb z vnitrozemského Běloruska, který se za poslední tři měsíce zdvojnásobil. To jasně naznačuje, že se děje něco zvláštního, podotýká agentura AP.

Pro Bělorusko, které má nouzi o peníze, byl vývoz potravin do Ruska loni důležitým zdrojem tvrdé měny. Letošní čísla zatím nejsou k dispozici, prudký nárůst dovozu potravin z Evropy ale naznačil, že země vmáčknutá mezi Rusko a Polsko a Litvu, dva členy Evropské unie, moskevského zákazu rychle využila.

"Lukašenko doufá, že Bělorusko přemění v most mezi Východem a Západem, na kterém budou muset platit obě strany," uvedl nezávislý analytik působící v Minsku Aljaksandr Klaskovski. "Lukašenkovo oblíbené přísloví zní 'Přítulné telátko saje od dvou matek'."

Protože Lukašenko udržuje dobré vztahy s vůdci Ukrajiny i Ruska, je jeho země s to fungovat jako neutrální území pro konání mírových rozhovorů k situaci na Ukrajině. Rusko a Západ by chtěly, aby Bělorusko v těchto jednáních fungovalo jako hostitelská země i nadále.

Zatímco ruský prezident Vladimir Putin si nyní u Západu stojí špatně, Lukašenko už hlavním terčem kritiky není, i když nadále potírá opozici a nezávislá média. "Bělorusko podstupuje přeměnu od vyděděnce k respektovanému hráči," uvedl Klaskovski.

Lukašenko toho chce plně využít. Jeho vláda v současnosti jedná s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o možnosti nového úvěru, a Lukašenkův ministr hospodářství se zúčastnil nedávné konference v Londýně s cílem přilákat zahraniční investory. "Lukašenko si uvědomuje, že peněžitá pomoc z Kremlu se kvůli poklesu ruské ekonomiky podstatně ztenčí, a hledá nové finanční zdroje," sdělil šéf Výzkumného střediska Mises v Minsku Jaroslav Romančuk.

Země přitom zoufale potřebuje peníze. Příští rok má Bělorusko splatit čtyři miliardy dolarů zahraničním věřitelům, což je významná částka pro zemi, jejíž rezervy v tvrdé měně činí pouhých 5,8 miliardy dolarů (130,7 miliardy Kč).

"Lukašenko vyrobí napodobeninu demokracie, jako to udělal pokaždé, když zoufale potřeboval peníze," uvedl Stanislav Šuškevič, první postsovětský vůdce, který přešel k opozici. "Západ má celkem krátkou paměť."

MMF každopádně podmínil případnou pomoc reformami, mezi nimiž je liberalizace ekonomiky a privatizace státního majetku, což jsou požadavky, které Lukašenko, jenž razí sovětský styl kontroly nad státní ekonomikou, pravděpodobně nepřijme. I přes jeho pokusy o sblížení se Západem tak pravděpodobně zůstane hlavním sponzorem Běloruska právě Rusko, které mu poskytuje levnou energii a půjčky. Moskva je sice kvůli běloruské šmelině se sankcemi naštvaná, potřebuje si ale udržet důležitého politického a vojenského spojence.

Rusko, Bělorusko a Kazachstán letos podepsaly dohodu o vytvoření Euroasijské hospodářské unie (EAHU). Jde o pokračování stávající celní unie, přičemž nová koalice by měla koordinovat finanční systémy členských zemí, regulovat jejich opatření v průmyslu a zemědělství, pracovní trhy a dopravní sítě.

Ambiciózní projekt už ale narazil na problémy, nejnověji kvůli ruské snaze zarazit kontraband přes Bělorusko. Podle ruského vládního zemědělského dohledového úřadu vyrábí některé běloruské společnosti potraviny z evropského masa a jiných výrobků, zatímco jiné zakázané evropské potraviny jednoduše znovu zabalí, aby změnily zemi původu.

Zboží se údajně podařilo do Ruska dostat i třeba s padělanou dokumentací. Dalším pokoutným pašeráckým způsobem je obstarat dokumenty, podle kterých je zásilka evropských potravin určena pro Kazachstán, i když ve skutečnosti je určena pro Rusko.

Rusko na to odpovědělo omezením dovozu některého běloruského masa a mléka. Lukašenko obvinění z pašování odmítá. Připustil, že Bělorusko zvýšilo dovoz evropských zemědělských výrobků kvůli dalšímu zpracování a následnému prodeji do Ruska, tvrdí ale, že jde o činnost v souladu s pravidly Celní unie. Ruské kontroly tranzitních dodávek prezident odsoudil jako "nevhodné" a odpověděl opětovným zavedením celních kontrol na běloruské straně hranice s Ruskem.

Bělorusko je sice na ruských dodávkách závislé, Lukašenko se ale v minulosti ve sporech s Moskvou bránil, aby odrazil pokusy Moskvy získat kontrolu nad běloruskými aktivy. "Nevyvíjejte na nás tlak!" prohlásil Lukašenko během nedávného setkání. "Byli jsme a budeme vašimi spolehlivými přáteli, pokud se nás ale pokusíte poškodit, nebudu to tolerovat. Nejsme štěňata, která by se nechala vodit na vodítku," prohlásil také.

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Související:

Právě se děje