Rusko ve vlastní pasti? Konec neutrality Ukrajiny je pro Moskvu další rána

Moskva - Slovní válka mezi NATO a Moskvou pokračuje. "Severoatlantická aliance naléhala na Ukrajinu, aby se vzdala svého dosavadního neutrálního statusu a aby usilovala o užší vazby s NATO," prohlásil v rozhovoru s agenturou Interfax náměstek ruského ministra obrany Anatolij Antonov.

Ilustrační foto

"Rozhodnutí ukrajinského parlamentu vzdát se neutrálního statusu ještě více zhorší již tak složitou situaci," citovala Antonova agentura Reuters. "Země NATO kvůli tomuto kontraproduktivnímu rozhodnutí činily na Kyjev nátlak, aby se Ukrajinu pokusily změnit ve frontovou linii konfrontace s Ruskem."

"Pokud rozhodnutí (parlamentu) v budoucnu přejde ve vojenský charakter (vstup do NATO), učiníme příslušnou odpověď. Zcela přerušíme s NATO vazby, které bude prakticky nemožné obnovit," řekl Antonov.

O vstup do NATO Ukrajina prozatím několik let žádat nebude, nejdříve chce přejít na standardy a regule aliance. Rozšiřování NATO nicméně Rusko považuje za ohrožení své bezpečnosti. Nejmenovaný představitel NATO, kterého Reuters oslovil, prohlásil, že záleží pouze na Ukrajině, jakou bude zastávat zahraniční politiku.

Již v úterý kritizoval rozhodnutí ukrajinského parlamentu ruský premiér Dmitrij Medveděv. Podle něj byl krok ukrajinských zákonodárců unáhlený a navíc znamená, že se Ukrajina stává možným vojenským rivalem Ruska.

Vztahy mezi Kyjevem a Moskvou jsou v současné době na bodu mrazu, neboť Ukrajina a Západ obviňují Kreml z podpory proruských separatistů na Donbasu. Rusko tato nařčení odmítá.

"Pro Ukrajinu je současná patová situace v určitém slova smyslu dobrou zprávou, neboť i vzhledem k posílené obraně je velmi nepravděpodobné další zásadní rozšíření konfliktu. Pro Ukrajinu navíc hraje i čas. Kontrola Donbasu není pro přežití a fungování Ukrajiny zásadní a naopak pro Rusko bude při zhoršující se ekonomické situaci stále složitější válku podporovat a aktivně se do ní zapojovat. Rusové se tedy de facto chytili do vlastní pasti, neboť musí (nejen) finančně podporovat Krym i část Donbasu a zároveň na ně padá i tíha tragické situace civilního obyvatelstva. Naopak ruský zisk z celé situace je dosti pochybný," uvedl pro Natoaktual.cz Michal Lebduška (Asociace pro mezinárodní otázky).

Témata: Rusko | NATO | Ukrajina

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský torpédoborec

23.06.2021 13:43 Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Související:

Právě se děje