Putin drtí konkurenci, po jedenácté se stal ruským politikem roku

Moskva - Agentura TASS dnes oznámila výsledky prlzkumy ruské státní sociologická společnost VCIOM. Politikem roku se letos po jedenácté v řadě stal prezident Vladimir Putin. Ostatní politici jen paběrkovali.

Vladimir Putin

"Ruský prezident Vladimir Putin drtivě zvítězil, stejně jako vyhrál v minulém roce," uvedla VCIOM. Za Putinem se další ruští politici umístili až se značným odstupem.

Druhá příčka připadla ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi s osmi procenty a třetí skončil s pěti procenty hlasů premiér Dmitrij Medveděv. Průzkumu se zúčastnilo 1600 lidí z 46 regionů země.

Putinova loňská převaha v pravidelné anketě nebyla tak výrazná, tehdy získal 44 procent hlasů. Za Putinovou nynější mimořádnou popularitou v Rusku je podle analytiků fakt, že Rusko pod jeho vedením anektovalo ukrajinský autonomní poloostrov Krym a jasně se vymezilo proti Západu.

"Putin je závislý na své popularitě vojenského vůdce, takže se nemůže vrátit zpět k demokratické popularitě, a měl by ji přiživovat dalšími kroky, což může zahrnovat i další rozhodné kroky. Krym je ale unikátní, protože většina Rusů sdílela představu, že není součástí Ukrajiny a měl by znovu patřit Rusku. Žádný podobný region už na světě neexistuje. Druhou možností je vytvořit dojem, že je Rusko obklopeno nepřáteli, a proto by se všichni měli sjednotit kolem něj, což je velmi nebezpečný model. Třetí způsob je pro něho boj s nepřáteli národa. To je stalinský způsob a jsou zde patrné některé prvky „lovu na čarodějnice" a tyto represe jsou logickým stupněm pohybu tímto směrem," řekl profesor Nikolajev Petrov v rozhovoru pro Ústav mezinárodních vztahů.

"Putin se drží u moci již čtrnáct let a změnil se. Jeho první tři roky byly velmi efektivní při provádění liberálních ekonomických reforem. Hlavní důvod proč měl na začátku tak nadšenou podporu byl v tom, že zvýšil v Rusku bezpečnost a posílil stát. Problém je, že se nezastavil, a začal mířit k vybudování policejního státu. Putin zničil zárodky občanské společnosti v Rusku, která se tu objevila. Trvalo téměř dvacet let, než se v ruské společnosti objevily jisté prvky civilizovanosti, včetně dodržování práva atd. To vše bylo zničeno a bude to mít negativní následky, i když budou ruské politické elity nahrazeny lepšími," dodal Petrov.

Témata: Vladimír Putin | Rusko

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Související:

Právě se děje