Ukrajina posílila funkce bezpečnostní rady. Roste napětí, létaly i granáty

Kyjev - Ukrajinští poslanci dnes schválili zákon o rozšíření pravomocí Rady národní bezpečnosti a obrany (RNBO). Dosavadní spíše koordinační funkce tohoto bezpečnostního orgánu se rozšiřují o funkce exekutivní. Ne všem se ale takový krok zamlouvá.

Petr Porošenko, ukrajinský prezident
doporučujeme

Členové RNBO smějí nejen prezidentovi doporučovat kroky k posílení ukrajinské národní bezpečnosti, ale samostatně i ovlivňovat strategii obrany státních zájmů, upravovat systém bezpečnostních a branných složek a reorganizovat či likvidovat orgány výkonné moci v této oblasti.

Nové kompetence dávají RNBO i právo zasahovat do tak klíčových státních funkcí, jako je vyhlášení války, mobilizace nebo válečného či výjimečného stavu.

Návrh zákona vyvolal v parlamentu ostré diskuse, proti rozšíření pravomocí Rady se postavili zejména poslanci Opozičního bloku, ale i strany Vlast expremiérky Julije Tymošenkové. Podle kritiků zákon neúměrně rozšiřuje pravomoci RNBO na úkor demokraticky zvolených institucí.

Nervozitu v parlamentu posílil i noční útok proti skupině ukrajinských poslanců, mezi nimiž byl i místopředseda sněmovny Andrij Parubij. Neznámý útočník hodil v centru Kyjeva pod nohy zákonodárců ruční granát, který nikoho nezranil jen díky tomu, že explodoval pod zaparkovaným automobilem. Když se policejní hlídka vydala útočníka pronásledovat, zaútočil prchající muž dalším granátem, který jednoho z policistů těžce zranil. Muži se podařilo utéct.

Zdroj: YouTube
Témata: Ukrajina
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama