Urbi et orbi: Papež odsoudil masakry a únosy, popřál "milované" Ukrajině

Vatikán - Duchovní podporu obětem válečných konfliktů ve světě dnes ve vánočním poselství Urbi et Orbi (Městu a světu) nabídl papež František. Jeho znepokojení vyvolává hlavně strádání obyvatel Sýrie a Iráku vystavených útokům Islámského státu. Neopomněl ale ani Ukrajinu či boj s ebolou.

Ilustrační foto

Papež (78) tvrdými slovy odsoudil "brutální pronásledování", masakry a únosy lidí na Blízkém východě, ale i v Nigérii a Pákistánu. Násilí jsou vystaveny etnické a náboženské skupiny v Sýrii a Iráku, mnoho lidí už bylo uneseno nebo zabito v Nigérii, prohlásil František. Odsoudil rovněž hrůzný incident v pákistánském Péšávaru, kde islamisté minulý týden zabili 141 lidí, z toho 132 dětí.

"Milované" Ukrajině postižené konfliktem mezi armádou a separatisty hlava římskokatolické církve popřála bratrství a smíření.

Desetitisícům věřících přihlížejícím ze Svatopetrského náměstí papežskému požehnání a milionům lidí u televizí a internetu František řekl, že vánoční svátky by měly "přinést naději uprchlíkům, vyhnancům a exulantům, dětem, dospělým a starcům" v blízkovýchodním regionu i po celém světě.

Před vánočními svátky papež překvapivě telefonoval křesťanským uprchlíkům v táboře Ankává v iráckém Kurdistánu. Přirovnal jejich situaci k vánočnímu údělu Ježíše Krista. "Ani pro něj nebylo místo a musel se zachránit útěkem do Egypta," řekl uprchlíkům.

"Nechť lhostejnost se změní ve vstřícnost a odpor v pohostinnost, aby všichni, kdo dnes trpí, mohli dostat nezbytnou humanitární pomoc a přečkali útrapy zimy, vrátili se do svých zemí a žili důstojně," prohlásil papež v poselství proneseném v italštině. Zvláštní dík si podle něj zaslouží lidé pomáhající obětem epidemie eboly.

"O těchto Vánocích je proléváno vskutku mnoho slzí," shrnul papež situaci ve světových ohniscích napětí. Příliš mnoho dětí bylo podle hlavy římskokatolické církve ve světových konfliktech "zneužito a vykořisťováno přímo před našima očima a s naší mlčenlivou spoluúčastí". Papež se nevyhnul ani kritice potratů, když prohlásil, že v důsledku lhostejnosti umírá mnoho dětí "dřív, než spatří světlo světa".

Zdroj: YouTube

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 12:52 Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Peskov: Summit prezidentů Ruska a USA zaslouží znaménko plus

17.06.2021 12:50 Aktualizováno Summit prezidentů Ruska a Spojených států byl úspěšný, uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Související:

Právě se děje