Dusno v Minsku: Jednání o míru na Ukrajině jsou obtížná, prý bude druhé kolo

Kyjev/Minsk - Účastníky středeční schůzky kontaktní skupiny o urovnání ukrajinské krize čeká druhé kolo jednání, řekl vůdce proruských radikálů Alexandr Zacharčenko. Co přesně se při schůzce projednávalo, není jasné. Zúčastněné strany mlčí.

Alexandr Zacharčenko
doporučujeme

Podle Zacharčenka středeční kolo minských rozhovorů neskončilo, konzultace probíhají i dnes. "Pokračují i v tomto okamžiku formou videokonference," řekl povstalecký vůdce a dodal, že datum dalších jednání kontaktní skupiny v Minsku by mohlo být oznámeno do dvou dnů.

Šéf luhanských rebelů Igor Plotnickij dnes v Luhansku prohlásil, že jediná dohoda, které bylo ve středu v Minsku dosažno, je ujednání o výměně zajatců. Proběhnout by měla nejpozději v neděli s tím, že Kyjev údajně osvobodí 150 zadržovaných povstalců a separatisté 225 Ukrajinců. Stejné počty uvedl i Zacharčenko, Kyjev zatím dohodu o výměně zajatců nepotvrdil.

Středeční jednání v běloruském Minsku trvalo přes pět hodin a podle shodného názoru účastníků bylo obtížné. Očekává se, že kontaktní skupina potvrdí příměří na Donbasu platné od 9. prosince a dojedná výměnu zajatců a stažení těžkých zbraní z linie fronty.

Zdroj: YouTube

Doněcké separatisty na jednání zastupuje jejich zplnomocněnec Denis Pušilin, luhanské Vladislav Dějněgo. Rusko na minské rozhovory delegovalo svého velvyslance v Kyjevě Michaila Zurabova, Kyjev bývalého prezidenta Leonida Kučmu. Jednání znepřátelených stran zprostředkuje za Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě švýcarská diplomatka Heidi Tagliaviniová.

Mluvčí běloruského ministerstva zahraničí Dzmitryj Mirončyk dnes v Minsku místní agentuře Belta řekl, že informace o dosavadním průběhu jednání budou zveřejněny později.

O jednání kontaktní skupiny hovořil dnes na tiskové konferenci v Moskvě i mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič. Za nejdůležitější označil, že kontakty dál pokračují.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama