Pohádka o ruských humanitárních konvojích? Šéf Červeného kříže v Moskvě zuří

Moskva/Kyjev - Vážné pochybnosti nad humanitárními konvoji vysílanými z Ruska na východ Ukrajiny dal najevo šéf moskevské organizace Ruského Červeného kříže Igor Trunov. Dosavadních deset těchto konvojů je podle něj invazí do jiného státu. Na Donbas okupovaný proruskými povstalci jimi mohlo být přivezeno cokoli, zejména zbraně a munice, řekl Trunov ukrajinské agentuře Ukrinform.

Ilustrační foto

Turnov dal najevo podezření, že ve zmíněných konvojích mohly být i zbraně. "Věci dvojího určení a zbraně, jsou nepřípustné. Nesmíme humanitární náklad vystavovat zpochybnění. Proto přirozeně legitimní pomoc znamená přinejmenším nepřítomnost zboží dvojího určení. Ale to, o čem mluvíme, je nepřímé porušení mezinárodního humanitárního práva, to znamená, že nejspíše přivezli zbraně," řekl vedoucí moskevského Červeného kříže v souvislosti s konvoji organizovanými pod záštitou ministerstva pro mimořádné situace (MMS).

"Těch deset konvojů bylo (Západem a Kyjevem) hodnoceno naprosto přesně. Nechci házet špínu na naše struktury, na náš stát... Ale existuje nějaké mezinárodní právo. Co je ministerstvo pro mimořádné situace? Je to polovojenská struktura státu. Jak se polovojenská struktura dostala na území jiného státu? Je jedno jestli samozvaného, nebo jestli to je Ukrajina...," uvedl dále Trunov.

Poukázal především na to, že ruské ministerstvo pro mimořádné situace není subjektem mezinárodního humanitárního práva a neupravuje ho žádná mezinárodní úmluva. "Tak co to je? Je to invaze, narušení. To je nepřípustné," zdůraznil.

Podle něj zatím jediným legitimním humanitárním konvojem vyslaným z Ruska na Ukrajinu je 15 nákladních aut vypravených moskevským Červeným křížem za podpory MMS. Kolona dopravila 20. prosince do Luhanska 80 tun převážně potravin, dezinfekčních prostředků a zdravotnického materiálu. Náklad byl určen pro pět dětských domovů a pro veřejné jídelny v objektech církví. Další takový konvoj má vyrazit do Doněcka 15. ledna.

Ukrajinská vláda a západní země Rusko podezřívají, že takzvanými humanitárními konvoji posílá proruským separatistům zbraně, munici i dobrovolníky, aby doplnili povstalecké jednotky prořídlé ztrátami v bojích. Moskva to důrazně popírá.

Šéf jekatěrinburských válečných veteránů Vladimir Jefimov v rozhovoru poskytnutém místnímu serveru Jekatěrinburg online přiznal, že na východní Ukrajinu poslal zmíněnými humanitárními konvoji desítky bývalých příslušníků ruských speciálních jednotek.

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Peskov: Summit prezidentů Ruska a USA zaslouží znaménko plus

17.06.2021 12:50 Aktualizováno Summit prezidentů Ruska a Spojených států byl úspěšný, uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Související:

Právě se děje