Výměna zajatců mezi Kyjevem a separatisty završena +VIDEO

Kyjev - Proruští separatisté dnes propustili další tři zajaté ukrajinské vojáky a jednoho civilistu. Podle agentury Ukrinform to dnes na Facebooku oznámil náměstek ukrajinského ministra obrany Vasyl Budyk. K mírové dohodě se v Minsku nedospělo. Klid zbraní na Donbasu sice nepanuje, ale střelba už není tak intenzivní.

Ukrajinská armáda
doporučujeme

Vydání této čtveřice by mělo být završením výměny zajatců, jejíž hlavní část se uskutečnila už v pátek. Povstalci při ní podle dnešních údajů ukrajinských médií propustili 146 vojáků, za které dostali 222 svých lidí.

Budyk poznamenal, že "teroristé" - což je termín Kyjeva pro povstalce - tři vojáky a civilistu dnes propustili bez další reciproční výměny. Vojáci byli podle něj v zajetí 118 dnů a civilista byl povstalci vězněn 103 dny.

Ukrajinské Centrum pro osvobození zajatců na Facebooku odpoledne potvrdilo výměnu zajatých vzbouřenců za 146 propuštěných příslušníků ozbrojených sil. Zároveň ale dodalo, že v zajetí ještě zůstává 490 Ukrajinců, jejichž jmenný seznam - s možnými nepřesnostmi - zveřejňuje.

Zdroj: YouTube

Na Štědrý den se v běloruské metropoli Minsku konalo předběžné jednání kontaktní skupiny, tvořené zástupci ukrajinské vlády, separatistů, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Moskvy. Mnoho informací o jeho výsledku se na veřejnost nedostalo, kromě toho, že jednání bylo obtížné a že se podařilo definitivně dojednat výměnu zajatců. Další setkání vyjednávačů se očekávalo v pátek, ale bylo bez upřesnění odloženo.

Představitel luhanských separatistů v kontaktní skupině Vladislav Dějněgo dnes agentuře Interfax nicméně řekl, že povstalci chtějí, aby se nové kolo jednání uskutečnilo ještě do Nového roku. "Budeme se všemožně snažit přispět k tomu, aby se nové kolo kontaktní skupiny uskutečnilo ještě do konce roku," poznamenal. V této souvislosti nevyloučil možnost, že se tak stane už v neděli nebo v pondělí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama