Název silvestrovského večírku? Ruské město přestřelilo

Moskva - Noční klub v ruském městě Perm přemýšlel, jak nazvat letošní silvestrovskou party. Výsledek mnohé nemile zaskočil. Večírek s názvem "Křišťálová noc" se měl asi vztahovat k názvu nočního podniku "Horský křišťál", ale "Křišťálová noc" se do dějin už zapsala, a to nechvalně.

Ohňostroj, ilustrační fotografie
doporučujeme

V Permu měla "Křišťálová noc" propuknout o desáté večer 31. prosince. Program sliboval tanečnice a striptérky v převleku za Sněhurku, zatímco Děda Mráz měl rozdávat dárky hostům.

Pobouření médií, a to i celostátních, si však vynutilo změny, přinejmenším pokud jde o pojmenování silvestrovské zábavy. "Název (Křišťálová noc) je skutečně spjat s dosti smutnou historií, sotva to však pořadatelé měli na mysli. Máme v klubu manažera pro řešení podobných otázek, ale jako zřizovatelé soudíme, že je nesmysl nazvat akci názvem budící asociaci známou celému světu. Pojmenování se změní," přislíbil v tisku Vadim Jusupov jako představitel vlastníka podniku.

"Ten název nejspíše pramení z neznalosti, než aby šlo o úmyslnou provokaci, jak se bohužel jindy stává. Ale plyne z toho závěr, že obyvatelé Permu potřebují více znalostí o dějinách druhé světové války," usoudil permský rabín Zalman Dajč podle serveru newsru.com.

V noci z 9. na 10. listopadu 1938 v celém Německu vypukl protižidovský pogrom, který bývá označován názvem "křišťálová noc" (německy "Kristallnacht").

Záminkou k rozpoutání násilí se stal atentát na legačního sekretáře na německém vyslanectví v Paříži Ernsta vom Ratha, kterého 7. listopadu 1938 dvěma výstřely těžce zranil 17letý Žid Herschel Grünspan. Jeho nejbližší se stali obětí vypovězení polských Židů z Německa do Polska, které bylo německými úřady provedeno na konci října. Jeho rodiče a sestra patřili k tisícům nešťastným Židům, kteří museli v bídných podmínkách trávit dlouhé týdny na hranicích, když je ani jedna strana nechtěla přijmout.

Nacistická propaganda představovala atentát jako součást židovského spiknutí proti německému národu, jako pokus Židů a vyvolávání nepřátelství mezi evropskými státy, informuje holocaust.cz.

Během pogromu, který probíhal od pozdních hodin 9., během 10. a na některých místech ještě 11. listopadu, byla vypálena převážná část synagog a židovských modliteben, které byly považovány za symbol přítomnosti a úspěchu židovské menšiny v Německu. Byly vypleněny židovské obchody a podniky, jejich zařízení bylo zničeno. Bylo hlášeno zhruba 7500 zdemolovaných židovských obchodů. Přímo při pogromu bylo zabito téměř 100 Židů a zhruba 30 tisíc - většinou majetnějších - jich bylo odvlečeno do koncentračních táborů Dachau, Buchenwald a Sachsenhausen.

Témata: Rusko | Silvestr
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama