Další revoluce na Ukrajině? Expert navrhuje "silný koktejl"

"Vnější tlak je nejlepším způsobem jak omezit korupci. Avšak dokud Ukrajina nemá reálný výhled bezprostředního vstupu do Evropské unie, ukrajinský prezident Petro Porošenko musí hledat jinou cestu, pokud hodlá snížit rozšířené uplácení v zemi. Za tímto účelem jmenoval do svého kabinetu tři prominentní cizince," píše expert na mezinárodní vztahy, profesor z Washington University Robert Orttung v úvodu svého komentáře pro server Moscow Times. Rozebral v něm aktuální palčivý problém kyjevské vlády.

Petr Porošenko, ukrajinský prezident
doporučujeme

Vnější nátlak zabírá

"Novými členy kabinetu jsou ministr hospodářství Aivaras Abromavicius (Litevec), ministr financí Natalia Jaresko (Američan) a ministr zdravotnictví Aleksandr Kvitašvili (Gruzínec). Ti přislíbili radikální reformy," připomíná Orttung.

"Vnější vliv je důležitý, jelikož omezuje nejistotu a debatu o tom, jaké instituce jsou potřebné k reformě hospodářství a omezení korupčního prostředí. Nezbytné reformy jsou diktovány zvenčí a musejí být akceptovány domácími skupinami, tudíž existuje pouze malý prostor pro vnitřní brzdy," dodává expert.

"Země, které nejsou pod vnějším tlakem k reformě, často skončí zaseknuté v situaci, kdy žádná změna není možná kvůli byrokratům a těm občanům, kteří si přejí, aby korupční kultura pokračovala. Důsledkem je, že lidé mají jen malé očekávání, že by mohli začít žít jiným způsobem," myslí si profesor.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Jmenováním cizinců do kabinetu by mělo tyto zvyky prolomit. Vysílá totiž signál na nejvyšší úrovni všem byrokratům i občanům, že jejich předchozí očekávání nebudou pokračovat. Ve snaze změnit obecná očekávání tato neobvyklá ukrajinská personální politika napomůže zatknout nejokázalejší úplatkáře i osvětovým iniciativám zaměřeným na vyvedení obyvatelstva z dosavadního spoléhání se na úplatky," očekává Orttung.

Musí se začít zdola

"Aby byli efektivní v boji proti zakořeněným byrokratům, musí cizinci podnítit volání zdola, ve smyslu přímé akce příslušníků občanské společnosti. Ukrajinci již prokázali své odhodlání navést svou zemi do nových kolejí. Stejné zapálení přineslo viditelné výsledky i v dalších případech," stojí v komentáři.

"V Indii občanské hutí známé jako Pátý pilíř úspěšně změnilo přesvědčení panující mezi byrokraty a obyvatelstvem. Pátý pilíř rozdával lidem bankovku v hodnotě nula rupií, kterou měli nabízet zkorumpovaným úředníkům namísto úplatku a vysílat jim tím signál, že nebudou dále platit a zároveň je informovat o hnutí a jeho cílech. Úředníci byli mnohdy tak šokováni takovouto ráznou reakcí, že požadovaný úkon vykonali i bez úplatku," konstatuje expert.

"Když se hnutí uchytilo, někteří úředníci dokonce začali umísťovat nulovou bankovku za svá okna, aby demonstrovali, že s principy uvedené skupiny souhlasí. Na podporu tohoto úsilí Pátý pilíř rovněž pořádal workshopy pro studenty středních a vysokých škol zaměřené na změnu jejich očekávání ohledně korupce. Organizace věří, že klíčem k eliminaci takových zakázaných aktivit je zajistit, že mladá generace nebude na korupci mezi úředníky participovat či považovat úplatek za samozřejmost," připomíná profesor.

"Ukrajina může dosáhnout stejných výsledků prostřednictvím silného koktejlu v podobě posledních jmenování vládních členů ze strany prezidenta Porošenka, nových vládních reformních plánů a tlaku veřejnosti na omezení korupce. Kombinace tlaku zdola zesíleného nově zformovanou vládou a silným veřejným odhodláním, která za ní stojí, by měla vytvořit přesvědčivé pobídky pro byrokraty a občany, aby změnili způsob, jakým spolu aktuálně jednají. Ukrajinské relativně svobodné sdělovací prostředky a historie svobodných voleb dopad těchto reforem ještě zvýší," domnívá se Orttung.

"Pochopitelně je příliš brzy říct, jaký bude konečný výsledek, ale přijetím cizinců do svého kabinetu učinil prezident Porošenko realistický krok k přijetí smysluplných reforem," deklaruje závěrem odborník.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama