Dokud Putin nezemře, nebudou reformy, je zoufale neúspěšný, tvrdí politolog

Praha - Dokud nedojde k palácovému převratu nebo pokud Putin nezemře, nezačnou v Rusku reformy. Tvrdí to politický geograf Michael Romancov, který je přesvědčen, že Rusko se žene do konfigurace, ve které ještě v moderních dějinách nebylo.

Vladimír Putin, ruský prezident

"Rusko má za sebou dlouhodobou zkušenost a strategii, jak se vypořádávat s rolnickými povstáními. Například obě války v Čečensku zapadají do tohoto schématu. Někde se vzbouří kus periferie, tak tam pošlu vojáky a i za cenu velikých problémů to nakonec udusím. Skutečnou revoluci však Rusko zažilo v zásadě jen v roce 1905, kdy povstala města. Pokud by se něco takového zopakovalo, je otázkou, jak by s tím režim naložil," sděli v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Nevěřím, že by byli Rusové schopni najednou konat jinak. "O změnách pořád jen mluvili, ale nikdy žádné velké neudělali. Spousta lidí tvrdí, že je Putin geniální stratég, ale podívejte se na jeho výsledky. Když se potřetí stal prezidentem, tak přišel s takzvanými květnovými nařízeními, co vše se musí změnit. Teď se dělal audit těchto nařízení, a když pominu, že spousta bodů časem vypadla, tak platí, že se nepovedlo naplnit 80 procent ustanovení, která zůstala. Putin je zoufale neúspěšný politik," tvrdí.

V krátkodobém horizontu podle něj není Rusko schopno začít modernizaci. Muselo by v prvé řadě provést strukturální reformy, "Dokud nedojde k palácovému převratu nebo Putin nezemře, tak nevěřím, že začnou reformy. Chce li Putin stát modernizovat, potřebuje lidi, kteří budou svobodně myslet. Samozřejmě, v Rusku stále žije přes sto milionů lidí, takže je tam určitě mnoho schopných vědců, kteří čas od času přijdou s něčím, čím se světu vyrovnají, nebo jej dokonce předeženou. V desítkách dalších případů ale Rusko hrubě zaostává," řekl HN.

Největší problém vidí v tom, že ruská vládnoucí elita je ekonomicky nevzdělaná. "Ti lidé vůbec netuší, jak hospodářství funguje. De facto rozkrádají zemi, která je neuvěřitelně ekonomicky bohatá. Putinovi se podařilo vytvořit velké státní nebo polostátní podniky, které fungují v prakticky monopolním prostředí, což doposud fungovalo, protože ceny surovin na světových trzích se pro Rusko vyvíjely příznivě," říká politolog.

Rusko je podle něj schopné destabilizovat současnou úroveň globálních ekonomických vztahů. "Jelikož se jejich země táhne od Baltu až po Dálný východ, tak mohou velmi účinně sabotovat probíhající transakce, ke kterým ve světě dochází. Třeba kombinací fyzických aktivit, způsobováním problémů s dodávkami a také využitím své pozice v Radě bezpečnosti OSN," dodal.

Témata: Vladimír Putin

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Související:

Právě se děje